TurkishEnglishBulgarianChinese (Traditional)FrenchArabicGermanGreekItalianJapaneseKoreanPortugueseRussianSpanish

Aikido Japonya’da doğmuş, temelleri yüzyıllarca öncesine dayanan bir Japon Savaş Disiplini. Günümüzde yetişkinlerin, gençlerin ve çocukların severek yapmış olduğu hem bir sanat hem de bir spor. Sanat ve sporun aynı çerçevede buluştuğu ender bir disiplin, Aikido.
 
Aikido’nun amacı insanın kendisini aşabilmesi ve topluma yararlı bir bireyolmasıdır. Bu bağlamda kişinin kendisine dayanıklılık, güç, esneklik, dinginlik, öz güven, sukünet, saygınlık, estetik, olaylara farklı açıdan bakabilme ve değerlendirebilme özelliklerini katar.
 
Aikido antrenmanları Sensei (eğitmen-usta) tarafından öğrencilerdeki farklı özellikleri geliştirilecek şekilde tasarlanıp yapılır. Örneğin bir derste gücü kullanmayı öğretirken diğer bir derste de gücü minimum kullanarak etkisizleştirme prensipleri çalıştırılabilir. Bir derste esneklik ön planda tutulurken diğer bir derste çoklu çalışmalarla birden fazla kişi ile mücadele edilebilme öğretilebilir. Bu sayede öğrenci ayna anda birden fazla işle nasıl baş edebileceğini öğrenebilir.
 
Yetişkinlerin çoğu günlük yaşamın stresinden bunaldıkları için farklı arayışlara girerler. Bugün yaşanılan çoğu sağlık probleminin temellerini stres ve hareketsizlik oluşturmaktadır. İnsanların iç ve dış dengelerini iyi ayarlayarak mutlu bir hayat sürdürebilmesi için hem iş hem de özel hayatlarında dengeyi sağlamaları gerekmektedir.
 
Stres konusundan baktığımızda aikido öğrenciye iş yaşamının dışında bir çok kimse ile herhangi bir çıkar ilişkisi olmadan tanışma imkanı sağlayabilecektir. Bir antrenmanda çalıştığınız kişiler belirli bir süre sonra sizin belki de en yakın arkadaşlarınız olabilecek bu da sizin üzerinizdeki stresin azalmasına sebep olacaktır.
 
Aikido antrenmanlarının bir özelliğide kardiyovasküler özelliğinin olmasıdır. Hareketli bir saatlik bir antrenman iyi bir kalori yakımının yanında nabzı belli bir noktaya ulaştıracak, sonrasında beden ağırlığı ile yapmış olduğunuz ağırlık veya esnetme çalışmaları ile beden verimini arttırabileceksiniz.
 
Dayanıklılık belki de bir sporcu için en önemli unsur. Aikido antrenmanlarında öğrenciler kendilerini aşmayı her zaman daha iyisini yapabilmeyi hedeflerler. Antrenmanlarda yapmış olduğumuz yuvarlanma ve düşüşlerle bedenimizi nasıl yayacağımızı yani yüzey alanımızı genişletebilmeyi öğreniriz. Bu düşüş ve yuvarlanma hareketlerinin yanı sıra kendimizde daha güçlü kişilerle de çalışarak dayanıklılığımızı üst seviyelere taşıyabiliriz.
 
Kısaca değinmek gerekirse aslında hepimiz birer savaşın içerisindeyiz. Hayatımızı belli refah ve sağlık seviyesinde devam ettirebilmek için mücadele ediyoruz. Bu bağlamda tam donanımlı olmamız bizim için önemli. Aikidoeğitiminde saygı ve sevgi ilkeleri temel alınarak savaş ve sanat kavramları budo(Savaş Sanatları) disiplinleri çerçevesinde öğretilmektedir. Öğrencinin savaşçı ve sanatkâr olabilme çizgisinde istikrarlı ve ahlaklı bir yol izlenmesi hedeftir.

Paylaş.