TurkishEnglishBulgarianChinese (Traditional)FrenchArabicGermanGreekItalianJapaneseKoreanPortugueseRussianSpanish

Aydınlık Gazetesi Aikimode Aiki Akademi’yi haber yaptı. Haberde aikido’nun insanların hayat kalitesini arttırması ve özgüven temaları işlendi. Haberin metnine aşağıdan ulaşabilirsiniz. Yeşim Hanıma teşekkürlerimizle..

aydinlik-logoARADIKLARI ÖZGÜVENİ AİKİDO’DA BULDULAR

Hem bir spor hem bir sanat olarak dikkat çeken Aikido kadınların ilgi odağı oldu. Kadınlar Aikido dayanıklı, esnek ve dengeli olduklarını zihnin farklı yönlerini çalıştırarak fonksiyonel düşünme yeteneğini kazandıklarını ifade etti.

Kadınların Uzakdoğu felsefesine yatkın olduğunu söyleyen Aikido eğitmeni Oğuzhan Başkurt, Kadınların Aikidoya ilgi duymaları Uzakdoğu felsefesine ve Aikido’daki ritüellerinin cezbetmesinden kaynaklandığını ifade etti. Başkurt Aikido’nun kadınlara katkılarını ise şöyle ifade etti: “Aikido bir hareketler bütünüdür. Hareket ettikçe kadınlar kendilerini daha iyi hissediyor. Özgüvenlerini aşırı derecede artırıyor. Bu özgüven artışı da kadınların kendilerini korumada oldukça önemli katkıda bulunuyor.”

‘AİKİDO’NUN HAYATIMA KATKISI ÖNEMLİ’

Yaklaşık yirmi yıldır iş hayatının içinde olan Benay Kokulu, Aikido ile nasıl tanıştığını şöyle anlattı:” İşi hayatımın merkezine aldığımdan, kendimi tanımaya fırsat bulmamıştım. Aikido ile tamda bu kendimi tanımadığımı fark ettiğim zamanda tanıştım. Uzakdoğu felsefesi ve doğudan her şey herzaman ilgi çekmiştir. Hem felsefesi olarak manevi yanımı hem de fiziksek egzersiz yönüyle bedenimi sağlıklı tutmak için başladım. Şimdi 6 senedir hiç aksatmadan Aikido yapıyorum. Aikido’nun hayatına her anlamda olumlu etkileri olduğunu ifade eden Kokulu, “Aikido uzun soluklu bir yol. Öncelikle daha sabırlı bir insan oldum. Daha çok dinlenmeyi ve daha az konuşmaya ihtiyaç duyduğumu öğrendim. Daha sakin ve soğukkanlı olduğumu düşünüyorum. Algıları açık ve daha gözlemci biri oldum. Aikido iş ve aile hayatıma da önemli katkı sağladı” dedi.

 

‘AĞABEYİM SAYESİNDE BAŞLADIM’


Ağabeyi Aikido eğitmeni olan Oğuzhan Başkurt’un işlerini büyütüp okul açmasıyla birlikte Aikido’yu öğrenmeye karar veren Esin Başkurt, “Spor, hayatımda Aikido’ ya başlamadan öncede vardı. Bu spora başlamadan önce yüzüyordum. Ağabeyim, Aikido eğitmeni. Benimle birlikte çalışmak istediğini söyledi. Bende onunla birlikte çalışmaya başladım. Böylece Aikido hayatımda daha da çok girdi” dedi.

Aikidonun hayatına çok şey kattığını söyleyen Başkurt, “Daha da özgüvenli bir kadın oldum. Aikido aslında bir yaşam şekli bir gün yapılıp bir gün yapılmayan bir spor değil. Düzenli çalışma disiplin gerektiriyor. Bu anlamda da sabırlı ve daha çok disiplinli biri olmamı sağladı. Yaptığım işlere odaklanmamı ve konsantrasyon sağlamamı kolaylaştırdı. Olaylara farklı bakış açısı geliştirmemi yardımcı oldu” ifadelerini kullandı. Başkurt kadınların Aikido ya ilgi göstermesinin nedenini ise şöyle ifade etti:
“Aikido bedeni dayanıklı, esnek ve dengeli hale getiriyor. Zihnin farklı yönlerini çalıştırarak fonksiyonle düşünme yeteneğini geliştiriyor. Bunların yanı sıra özgüven de katıyor. Kadınlar bu yüzden Aikidoyu tercih ediyor.

Haberi Okumak için tıklayınız

Paylaş.