TurkishEnglishBulgarianChinese (Traditional)FrenchArabicGermanGreekItalianJapaneseKoreanPortugueseRussianSpanish

Oğuzhan Başkurt Sensei internetin prestijli sitelerinden Cevap.TV’nin danışanlarından oldu.

Japon Savaş Sanatları’ndan aikido, iaido, jodo ve kendo ile ilgili konuları cevaplayan Oğuzhan Sensei aynı zamanda kadınlara yönelik savunma ve farkındalık üzerine de anlatımlarda bulundu. 36 adet soruyu yanıtlayan Oğuzhan Başkurt’un videolarına aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Cevap TV videolar için tıklayınız.


Aikiododa ‘ai’ uyum anlamına gelir. Aikidodaki uyum kavramının temeli, kainattaki tüm varlıkların uyum içerisinde hareket etmesine dayanır.


İaido, çevreyle uyumlu olabilme sanatı olarak tanımlanabilir. Çalışmalar, belirli formlar içerisinde kılıçla yapılır. İaidoda hayali bir düşmana veya düşmanlara karşı üstünlük sağlamak amaçlanır. Temeli 400 senelik bir öğretiye dayanır.


Jodo, ‘jo’ ve ‘do’ sözcüklerinden oluşur. ‘Jo’, çalışmalarda kullanılan 1.28 cm boyundaki özel sopa, ‘do’ ise öğreti anlamına gelir. Jodo, çok eski bir Samuray öğretisine dayanır. Kılıca karşı sopayla karşı koyulur.


Kendo, ‘ken’ ve ‘do’ kelimelerinden oluşur. ‘Ken’ kılıç, ‘do’ ise ‘yol, amaç’ anlamına gelir. Kendo müsabakaları saygı ve sevgi çerçevesinde gerçekleşir. Türkiye’de kendo faliyetleri, Kendo Derneği tarafından yürütülür.


Kadınların ani saldırılardan olabildiğince az zararla kurtulabilmeleri için farkındalık kazanmaları gerekir. Şiddete karşı bazı savunma teknikleriyle kendilerini koruyabilirler.

Paylaş.