TurkishEnglishBulgarianChinese (Traditional)FrenchArabicGermanGreekItalianJapaneseKoreanPortugueseRussianSpanish

CEYHUN KIR RÖPORTAJI

Neden Aikido ?

Biraz geç başladım aikidoya; 48 yaşındayım, yeni başladım. Hikayeside ilginç oldu. Genç bir oğlum var, 18 yaşında. O devam etmedi ben onun yerine başladım. Aslında sporla ilgili: koşuyorum ama böyle bir fırsat doğunca aikido ile ilgili bende sarıldım dört elle ve yoğun şekilde çalışıyorum. Tabi benim yaşlarda biraz daha çaba göstermek geriyor.Başlama hikayem böyle ilginç oldu ama elimden geldiği kadar devam ettirmeye çalışacağım.

Aikido size neler kattı ?

Uzun yıllardır spor yapmama rağmen bazı kasların çalışmadığını farkettim.Şimdi bu süreçte onların üzerine yoğunlaşıyorum, onları da çalıştıracağım. Çünkü aikido bütün vücudu ilgilendiren, bütün vücutla ilgili bir spor. O kasları da güçlendiriyorum ve en kısa sürede açığı kapatıp devam edeceğim. Esneklik en önemlisi daha esnek bir vücuda sahip oluyorsunuz.

Bu ileri yaşlar için de geçerli,özelikle genç arkadaşların başlaması daha kolay oluyor ama ilerdeki yaşlardaki arkadaşların tereddütleri olabilir. Bence tereddüte hiç gerek yok. İnsan vücudu herşeye uyum sağlayabiliyor. İlerdeki yaşlarda arkdaşlarda rahatlıkla gelebilir.

 

Paylaş.