TurkishEnglishBulgarianChinese (Traditional)FrenchArabicGermanGreekItalianJapaneseKoreanPortugueseRussianSpanish

Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Cerrahisi Kliniği’nden Doç. Dr. Gökhan Gündoğdu’nun çocukları Ahmet ve Mehmet 1 yıla yakın bir zamandır Aikimode Aiki Akademi’de aikido eğitimi almaktalar. Gökhan Bey’in Aikido gözlemleri ve bir doktor bakış açısı ile değerlendirmeleri bir çok yayın organı tarafından haber yapıldı. Aikido sanatına yapmış olduğu katkılardan dolayı kendisine teşekkürlerimizi sunuyoruz. Haber metninin tamamını aşağıda okuyabilirsiniz.

Çocuklar Aikidoyu oyunla öğreniyor…

Çocukta ince ve kaba motor hareketlerin gelişimi ilk okulda kalem tutmaktan ileriki yaşlarda ameliyat yapabilmeye dek önemlidir… Çocuklarda beyin-beden koordinasyonunu sağlayan hareketleri öğrenmenin en kolay yolu olan oyun, Aikido için yeni bir öğrenme modeli oluşturdu. Aikidoyu oyunla öğrenen çocuklar zaman içinde sporun kazanımlarını alışkanlığa dönüştürürken, akademik ve sosyal hayatta daha başarılı bireylere dönüşüyor…

Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Cerrahisi Kliniğinden Doç. Dr. Gökhan Gündoğdu çocukların Aikido ile koordineli hareketler yaptığını, bunun da beden ve beyin gelişimi için çok faydalı olduğunu söyledi. “Erişkinlerde öğrenme eğitim, çocuklarda ise oyun ile olur. Eğitmenler tarafından çocuklara verilen Aikido eğitileri, oyun içinde, koordineli hareketler haline getirilerek çocuğa sunulur. Çocuklar farkına varmadan yaptıkları bu hareketlerle kas-kemik gelişimini sağlarken yavaş yavaş da kendilerini savunmalarına yarayacak bir sporu öğrenirler.”

Doç. Dr. Gökhan Gündoğdu Aikido’nun oyun – antrenman içerisinde çocukları disiplinize ettiğini söylerken, bunun onların hem bugün hem de yarınları üzerinde pozitif etkileri olacağını belirtti. “Antrenman mekanına giriş ve çıkışlarda saygı ve disiplin içeren hareketler, çocukların Aikido hareketleri yaptıkları sırasında rakiplerine olan davranışları, oyun dahi olsa karşısındaki insana ve kuruma saygı göstermelerini öğretir. Bunun, ileride iş hayatlarına olan saygı ve görev bilincini arttıracağını muhakkaktır. Küçük çocuklar için önceleri oyun tarzda yapılan bu koordine hareketler ileride gerçek bir savunma bilincini geliştirebilecek ve sanat haline dönüşecek, kendilerine olan özgüvenleri artacaktır.”

Aikimode Baş Eğitmeni 5. Dan Sensei Oğuzhan Ulvi Başkurt da çocuklardaki değişimi bizzat gözlemlediklerini ifade ederken, “Başladığında salona girmek istemeyen, utanan, sıkılan çocuklar, birkaç ders sonra, istekli, sosyal, özgüvenli çocuklara dönüyor. Bu onların hem ders başarısını, hem de sosyal hayatını etkiyor. Çocuklar oyun içinde öğrendiği, rakibe saygı, düştüğü zaman pes etmeyip ayağa kalkma, tekrar ederek başarıya ulaşma gibi kuralları kendi günlük hayatları içinde de uyguluyor. Aikido eğitimine sabırla devam eden çocuklar birkaç yıl içinde olumlu yönde gelişerek örnek gösterilen çocuklara dönüşüyor” dedi.

Paylaş.