TurkishEnglishBulgarianChinese (Traditional)FrenchArabicGermanGreekItalianJapaneseKoreanPortugueseRussianSpanish

Bu hafta öğrencilerimizden Ozan Mercan’ın babası Op. Dr. Ahmet Şükrü Mercan’ın yazmış olduğu Aikido bilgilendirme yazısı medyada ilgi odağı oldu. Birçok basın kuruluşu yazıyı ”Çocukların bedensel ve mental gelişimi için Aikido” olarak okurları ile paylaştı. Bizlerde Aikimode Aiki Akademi ailesi olarak Ahmet  Bey’e teşekkürlerimizi sunuyoruz. Yazının tamamını aşağıdan okuyabilirsiniz.

”OZAN VE AİKIDO”

Kendim Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanıyım. 7 yaşını yeni bitirmiş, ilkokul 2. sınıfta okuyan bir oğlan çocuk babasıyım. Belki mesleki eğitimim nedeniyle de olsa gerek; özellikle oğlumun bedensel/fiziki gelişimi, çocuk olmaktan kaynaklı zorlu oyun/aktivite durumlarına karşı dayanıklı olması, oyun zamanında karşısındakine zarar vermemesi temel hedeflerimden. Sportif faaliyetlerle erken dönemde tanışan bir çocuk Ozan; iyi düzeyde yüzüyor; masa tenisi satranç ve basketbol ile uğraşıyor. Ama şunu itiraf etmeliyim ki Aikido hayatımıza girdi gireli önceliğimiz bu spor ve sanat oldu. Tanışma aktivitesiyle başlayan ve yaklaşık 15 aydır süren Aikido serüvenimizde; her hafta iple çekilen bir günümüz var. Her çarşamba 16:30 da başlayan program kesintisiz bir şekilde devam ediyor. Öğrenme, oyun/aktivite, disiplin, beceri ve zarar vermeden savunma ve strateji temelinde işleyen programda; Oğuzhan Başkurt Sensei’nin yönetimindeki Aikimode Aiki Akademi’de yeteri sayıdaki deneyimli asistanların eşliğinde, program bir çırpıda tamamlanıyor. Adeta çocuklar grup dersini bir özel ders tiziliği ile almış oluyorlar. Çocukların bu kadar disiplinli ve kapsamlı bir eğitime dahil olması, itinayla her hareket ve talimatın yapılması için uğraşılması beni sevindiren bir konu.

Çocukların sıkılmadan derse katılmaları, yeni arkadaşlıklar kurmadaki yakın temasın sağlanması birbirleriyle mücadele ederken birbirlerini incitmeden öğrenmeleri bu sporun diğer güzellikleri. Ozan’ın kişisel bedensel gelişimi ve güç gerektiren aktivitelere karşı dayanma gücü çok belirgin olarak artmış durumda. Yaklaşık 6 ay süren her kuşak dönemi tamamlandığında, özel bir kuşak atlama töreni yapılıyor. Bu özel gün; çocukların uğraşılarının mükafatı olarak tam bir görsel şölen şeklinde geçmekte. Oğuzhan Sensei ve kıdemli öğrenci asistanların koordinasyonunda; hem çocuklarımızın gelişimini değerlendirme hem de Aikido’nun stratejiye dayalı hareketler harmonisini izleme fırsatı yakalıyoruz.

Asistanların ve Akademi’deki yetişkin sınıfı kıdemli öğrencilerinin gösterileri çocuklarımızı daha da pozitif yönde etkilemektedir. Aikido çocukların fiziksel gelişim, dayanıklılık ve sportif becerileri açısından gözlemleyerek tam not verdiğim doğru bir eğitmenle ve sistemle çalışıldığında önerebileceğim bir spor dalıdır. Sistem çocuklarımız için çok önemli. Oğuzhan Sensei çocuk guruplarına aikidoyu bir spor alt yapısı eğitimi olarak eğlenceli ve disiplinli bir tarzda öğretmekte. Bu nedenle çocuklarımız koşa koşa aikidoya gelmekte ve fayda almaktalar.

Bir ortopedi uzmanı olarak sıklıkla orta-ileri yaş kemik ve eklem hastalıkları ile uğraşmaktayım. Artık şu net ki bu hastalıkların çocukluk çağından itibaren başlayan beslenme alışkanlıkları ve sportif faaliyetlerle direk ilgisi var. Kas, kemik ve eklemlerin çocuk yaştan itibaren düzgün şekilde kullanılması ve çalıştırılması ileride yaşanabilecek problemleri önleyebilmekte. Bu açıdan da bakıldığında Aikido bedensel gelişim ve dayanıklılığı arttırıcı bir spor.

Aikido antrenmanının başında yapılan ısınma çalışmasında beden yukarıdan aşağıya eklem bölgelerinden esnetilerek spor esnasında oluşabilecek sakatlıklar engelleniyor. Motor hareket çalışmaları ile çocuklar kolları, bacakları ve gövdeyi antrenmana hazır hale getirerek beden fonksiyonlarını her antrenman daha iyiye götürebiliyorlar. Antrenmanlarda yapılan teknikler çocukların algısını geliştirmekte. Güç ve mücadele oyunları ile kas gelişimi arttırılmakta. Tabi bu hemen 1-2 derste hemen fark edilen bir olay değil. Zamanla çocuktaki gelişime tanık olmak benim içinde gayet eğlenceliydi.

Aikido antrenmanlarındaki yakın ve fiziksel temas sürekli bir oyun/aktivite program süresi, aslında çocukların enerjisini uygun şekilde boşaltmalarına da sebep oluyor. Çocuklar arkadaşları ile bilinçli bir mücadele içinde gelişmeye devam ediyor. Kurulan arkadaşlıkların çoğunun çocuklarımızın fiziksel olduğu kadar ruhsal ve mental gelişimini de geliştirdiği bir doktor olarak gözlemlediğim bir durum.

Op. Dr. Ahmet Şükrü MERCAN

Özel Avrupa Şafak Hastanesi

Ortapedi ve Tramvatoloji Uzmanı

Paylaş.