TurkishEnglishBulgarianChinese (Traditional)FrenchArabicGermanGreekItalianJapaneseKoreanPortugueseRussianSpanish
Aikido Eğitim Yeri Seçmenin Önemi

Bugün bir savaş sanatını öğrenmek isteyenler için birçok eğitim veren yer gözümüze çarpmakta. Aikido’da da aynı şekilde bir çok eğitim veren yer ve kişi mevcut. Ama yeni başlayanların veya aikido eğitimini devam ettirmek isteyenlerin dikkat etmeleri gereken çok önemli konular ve ayrıntılar var.

Genelde aikido eğitimine yeni başlayacak yetişkinler(18+) için 5 temel dikkat noktası mevcuttur. Bunlar;

  • Sensei (Usta – Eğitmen- Öğretmen)
  • Ortam (Çalışacağınız kişiler)
  • Kurum(Etiket ve Hijyen)
  • Mesafe (Ulaşım – Ev veya iş yerine yakınlık)
  • Bedel (Eğitim ücreti)

Yeni aikido eğitimine başlayacak bazı öğrenciler bu hususlardan bazılarını daha yolun en başında iken önemsemezler. Yolun en başından yapılmış olan koca bir hata sizleri hedefinizden uzaklaştıracak ve Budo yolundan saptıracaktır.

Sensei yolun en başında dikkat edilmesi gereken konudur. Şüphesiz sizinle ilgilenip bildiklerini size aktaracak kişidir. İlk önce gerçek bir usta(sensei) bulmalı sonrasında da onun öğrencisi olmaya çalışılmalıdır. Her ne kadar öğrencinin eğitmenini seçme hakkı var ise eğitmeninde öğrencisini seçmesi en doğal haktır. Aikido eğitimine başlanırken ilk atılması gereken adım ”doğru sensei seçimi” olmalıdır.

Doğru Sensei seçmek!!!

İlk dikkat edilmesi gereken, Sensei’nin karakteridir. Aikido da fiziksel tecrübe olmazsa olmazlardandır. Teknik anlamda iyi olmanın yanı sıra bir sensei’nin insani vasıflarının da gelişmiş olması yani güzel ve temiz bir kalp taşıması gerekmektedir.

Budo’ya (Savaş Disiplinlerine) kendini vermiş olması ve 7 temel ilke ışığında hareket edebilmesi bir Sensei?den beklenendir.

Adalet. Yükümlülük sahibi olmak ve her durumda adil davranabilmektir.

Cesaret. Yenilgi korkusu olmadan, zorlukların, imkânsızlıkların üstüne gidebilme; korku, acı, tehlike ve belirsizlikle yüzleşebilme yeteneğidir.

Merhamet. Aynı zamanda iyi yüreklilik, teveccüh ve yüce gönüllülük anlamlarını da içermektedir.

Nezaket. Kişinin davranışlarıyla, sosyal pozisyonu ne olursa olsun, karşısındakine gösterdiği içten, samimi ilginin bir ifadesidir.

Dürüstlük. Gerçek dürüstlük, kişinin kendi imkanları ve yapabilirlikleri hakkında dürüst olabilmesidir.

Onur. Sözünün arkasında durabilmektir. Diğerlerinin ne yaptığına aldırmadan, doğru şeyi yapabilmektir.

Sadakat. Kendi okuluna, aileye mutlak bağlılık ve kurallara itaati gerektirir.

Sensei’nin iyi öğretebilme kabiliyeti olmasının yanı sıra hayata sımsıkı bağlı olması dikkat edilecek en önemli etkendir.

SENSEI : Japonca iki kelimenin ( SEN ve SEİ ) bir araya gelmesiyle oluşur.

SEN: Bir evvelki, öncelik, gelecek, gidilmesi gereken yer, yön, birinci sıra

SEİ: Hayat, yaşamak, yaşatmak, kullanmak, doğmak, temiz

Sensei Türkçe karşılığı; Eğitmen, Öğretmen, Usta demektir. Basit bir kelime gibi gözükse de budo terbiyesini almış birileri için çok büyük anlam ifade etmektedir. Bilgiyi rehber edinmiş, insanlık değerleri üst seviyeye ulaşmış, şahsiyet ve karakter sahibi, kalbe giden yolu açık, egosundan sıyrılmış kişi demektir. Böyle bir şahsiyetin öğrencisi olabilmek çok büyük bir onurdur.

Ortam eğitim yerini seçerken dikkat edeceğiniz ikinci önemli konudur. Dojoda çalışan insanların aikidoya bakış açısı, giyim kuşamı, hal tavırları ve genel görünüm itabari ile kaliteli bireylerden oluşması sizler için önemlidir. Çünkü zamanla oradaki herkesle fiziksel bir temasta bulunup birlikte çalışma fırsatını yakalayacaksınız. Bu ortamı oluşturmak ve devam ettirmekte sensei ve hakamalı öğrencilerin görevidir.

Kurum çalışmış olduğunuz yerdir. Kurum?un sağlam bir alt yapısının olması(etiket), devlet nezdinde sorumluluklarını (eğitmenlik, sertifika, vergi vb.) yerine getirmesi, devamlılığının olması ve hijyen açısından insan sağlığını tehdit etmeyen yer olması sizlerin seçiminde dikkat etmeniz gerekendir. Sadece dojo maksadı ile oluşturulmuş yerlerden eğitim almak ta önemli hususlardandır. Bu sayede beklide her gün dahi eğitim alabilme şansına sahip olabileceksiniz. Aksi takdirde bir kurumdan bahsetmek inandırıcı olmayacaktır.

Mesafe eğitim almış olduğunuz mekâna ev veya iş yerinizin uzaklığıdır. Mekânın kolay ulaşılabilir ve yakın olması genelde tercih sebebidir.

Bedel eğitim karşılığı vermiş olduğunuz maddi veya manevi değerdir. Maddi olarak bir bedel ödendiği için öğrencilere en başından paralarını boşu boşuna harcamamaları gerektiği ve paranın bir amaç olmadığı yalnızca bir araç olduğunuhatırlatmak görevdir.

Yukarıda dikkat edilmesi gereken konuları belirttik. Bunlardan Sensei ilk başta dikkat edilmesi gereken hayati bir konudur.OrtamKurumMesafe ve Bedel diğerleri kadar hayati önem taşımasa da göz ardı edilmemesi gerekir.

Seçim yaparken önyargılı kararlar vermeyiniz. Fiyatı düşük, işyerime yakın vb… kolaylıklardan kaçınınız. Önceliklerinizi iyi belirleyiniz. Seçiminizi iyi yapmazsanız; BUDO yolunda yürümeye başlamadan durdurmanız sizler için daha hayırlı olacaktır.

Paylaş.