TurkishEnglishBulgarianChinese (Traditional)FrenchArabicGermanGreekItalianJapaneseKoreanPortugueseRussianSpanish

Oğuzhan Başkurt Sensei Türkiye’deki Aikido‘nun kurucusu Kenji Kumagai (7.Dan) Shihan’ın özel davetlisi olarak Japonya Wakayama’daki dojosunu ziyaret etti. Shihan ve japonyadaki öğrencileri ile özel çalışma imkanı bulan aynı zamanda Shihan’ın övgülerine mashar olan Oğuzhan Sensei için gayet faydalı bir seyahat oldu.

Morehei Ueshiba’nın doğduğu ve mezarının bulunduğu Tanabe’yi ziyaret ettik. Japonya’daki düzen ve intizam bizleri büyüledi.

Osaka ve Japonya’nın eski başkenti Kyoto’yu da ziyaret edip Aikimode Aiki Akademi’deki öğrencileri için hediyeler alıp fotoğraflar çektik.

Kyoto

Tokyo’ya 513 km. Osaka’ya ise 40 km. uzaklıkta bulunan Kyoto Japonya’da turizmin başkentidir. Muhteşem tepelerle çevrilmiş Kyoto tarihsel merkezleriyle ve unutulmaz efsaneleriyle eski Japon kültürünün tüm mirasını bünyesinde barındırmaktadır.

Yeni endüstrilerin şehre girmesine rağmen şehir halen porselen ve seramik sanayi, el işi lake kaplama sanayi, ipek endüstrisi, bronz ve demir işçiliği, bebek ve biblo üretimi gibi Japonya’nın geleneksel endüstrilerinin en büyük merkezidir. Babadan oğla geçen el işçiliği kavramı yavaş yavaş teknolojiye yenik düşmekte ve tüm geleneksel sanatları ve endüstrileri tehdit etmektedir.

Kyoto aynı zamanda bayramların şehri olarak da bilinir. Takvimde yer alan bir çok geleneksel bayram renkli gösterilerle burada kutlanmaktadır. 794 senesinden 1868’e Japonya’nın başkenti olan Kyoto tarihi dokusunu yitirmemiştir ve halen bir çok eski tapınağı , titizlikle bakılmış bahçeleri ve sarayları turistlerin ziyaretine açmıştır.

Japonya seyahatinin tüm ayrıntılarına ve görülmeye değer japonya fotoğraflarına Oğuzhan Ulvi Başkurt Sensei’in facebook profilinden bakabilirsiniz.

https://www.facebook.com/oguzhan.baskurt

Uluslararası yeterliliklerin ve sertifikaların geçerliği açısından önemli olan bu seyahatte bizleri ağırlayan ve evinde misafir eden hocaların hocası Kumagai Shihan’a sevgilerimizi ve saygılarımızı sunuyoruz.

Paylaş.