TurkishEnglishBulgarianChinese (Traditional)FrenchArabicGermanGreekItalianJapaneseKoreanPortugueseRussianSpanish

Milliyet’in Pazar ekinde Aikido ile haber olduk. Haber linki için tıklayınız.

Pandemiyle birlikte algılarımız, yaşam biçimimiz değişti. İki yılı aşkındır mücadele ettiğimiz bu sürecin en zorlanan taraflarından biri de çocuklar.  Zaten telefonu tableti elinden düşürmeyerek fiziksel aktivitelerden oldukça uzaklaşan minikler,  bu süreçle birlikte iyice ailelerine, evlerinin dört duvarına sıkıştı. Kilo almayla başlayan sağlık problemlerinin yanı sıra yaşadıkları psikolojik sıkıntılar da arttı. Onları bu sıkışmışlıktan çıkarmanın yolunu arayan ebevynler için son dönemde daha da çok ilgi gören bir öğretiden bahsedebiliriz; Aikido. Modern Japon savaş sanatı olan Aikido, Japonya’daki diğer savaş sanatları gibi sadece kendini korumak için değil, aynı zamanda ruhsal gelişim için de  önde gelen öğretilerden. Hayatımızdaki stresin ve uyumsuzluğun etkisini daha da çok hissettiğimiz şu günlerde, büyükten küçüğe herkes için beden ve zihin hareketi için iyi bir alternatif olan Aikido için, Aikimode Aiki Akademi kurucusu ve baş eğitmeni Oğuzhan Ulvi Başkurt ile konuştuk. İstanbul’un 3 farklı lokasyonunda 1000’den fazla öğrencisiyle derslere devam eden Başkurt, “Çocuklar Aikido sayesinde daha mutlu, daha özgüvenli ve daha sportif” diyor.

Aikido’nun çocuklar için önemi nedir? Başlama yaşı kaç olmalıdır?

Aikido çocukların zihin, beden ve ruh sağlığını pozitif yönde geliştiren karakterinin sağlamlaşmasında önemli rol oynayabilecek bir Japon savaş sanatı. Bir disiplin. Bizler Aikimode Aiki Akademi şubelerimizde 3-4 , 4-7 ve 7-12 olmak üzere 3 kategoride çocuklara eğitim veriyoruz. Motor hareket gelişimini ön planda tutarak oluşturduğumuz sistem ile çocuklara bir spor altyapısı eğitimi veriyoruz.

Aikido’yu diğer savaş sanatlarından ayıran özellikler neler?

Aikido’yu satranç veya go oyunlarına benzetebiliriz. Her iki oyunda da rakibin hamlelerini tahmin ederek oyunu iyi analiz etmemiz gerekir. Sonrasında doğru hamleleri yaparak oyunu kazanmaya çalışırız. Aikido sanatında da benzer şekilde karşımızdaki rakip veya birden fazla rakibin hamlelerini önceden görmeyi ve hedef olmamayı öğreniriz. Aikido’yu diğer savaş sanatlarından ayıran bir özellik bu.

Günümüzde çocukların en büyük problemlerinin başında hareketsizlik geliyor. Bu bağlamda ne gibi faydaları var?

Düzenli Aikido yapan çocuklarda motor hareket düzeyinin yüksek olduğunu görebiliyoruz. Aikido yapan çocuklar belirli bir süre sonra yuvarlanma, takla atma, zıplama, ritimli koşma, el ve ayak koordinasyon hareketleri, sürünme gibi birçok hareketi düzgün ve hızlı bir şekilde yapabilmekte. Pandemide hareketsizleşen ve bilgisayar başındaki aktiviteler ile yalnızlaşan çocuklarımız Aikido ile ruh, zihin ve beden gelişiminde pozitif yönde ilerlemekte.  Çocuklar Aikido sayesinde daha mutlu, daha özgüvenli ve daha sportif.

Eğitimde nelere dikkat ediliyor?

Eğitimlere katılmak isteyen öğrenciler için öncelikle bir ön değerlendirme dersi yapılmaktadır. Değerlendirme esnasında çocuğun gruba olan uyumu, antrenmanlara katılma isteği ve gözle görülebilir spor yapmasına herhangi bir engel teşkil etmeyecek sağlık sorunu olup olmadığı gözlemlenir. Aikido’da 3000’e yakın hareket mevcut. Bunların çoğu çocukların anlayamayacakları derecede karmaşık. Çocuk eğitiminde temel teknikler basitleştirilerek öğretilir. Öğrenilen birçok hareket beynin farklı noktalarını çalıştırdığından beyin daha aktif bir şekilde çalışmaya başlar.

“Pes etmemeyi öğreniyorlar”

Aikido eğitiminin spor branşlarına etkisi oluyor mu?

Belirli bir süre Aikido yapmış olan çocuklar gelecekte yapacağı diğer spor branşlarına daha hızlı uyum sağlayarak diğer kişilerin uzun sürede kazandığı yeteneği daha hızlı elde edebilirler. Aynı zamanda dayanıklılıklarını artırdıklarından yere düşseler bile tekrardan ayağa kalkıp mücadele etmeyi yani pes etmemeyi öğrenirler.

Peki, zihin ve ruh sağlığına etkileri neler?

Aikido antrenmanlarında vücudumuzun hem sağ hem sol tarafını eşit sayıda çalıştırırız. Beynimizin her iki lobunu da aktif olarak kullanabilmek denge ve koordinasyon açısından çocuklarımızı geliştirir.  Özgüven ve karakter gelişimi açısından da Aikido’nun yararlı olduğu görülebilir. Hareketlerin önemini kavramaya başladıkları zaman kendileri ile eşleşen diğer çocuklara bilinçli bir şekilde hareketi uygular, arkadaşlık bağlantısı kurarlar.

Paylaş.