TurkishEnglishBulgarianChinese (Traditional)FrenchArabicGermanGreekItalianJapaneseKoreanPortugueseRussianSpanish

Değerli üyelerimiz,

Aikimode Aiki Akademi 4. Levent (Sapphire) şubemize gelen değerli üyelerimizin dikkatine.

Bildiğiniz üzere 4.Levent şubemiz Sapphire AVM’de bulunmakta. Sapphire AVM Halkbank’tan Kiler Holdinge geçtikten sonra Kiler Holding burayı ofis avm yapma kararı aldı. Bu bağlamda da içerideki kiracıları usulsüz bir şekilde çıkarmaya çalışmaktadır. AVM’de yaşanan olumsuz bazı durumların (metro çıkışının kapatılması, yürüyen merdiven ve asansörlerin çalışmaması, avm tuvaletlerinin temizlenmemesi, iklimlendirmelerin çalıştırılmaması, otopark 3 saat kuralının ihlal edilerek faiş fiyatlar talep edilmesi vb.) sebebi bu durumdur. Markaları yıldırıp bırakıp gitmeleri için ellerinden gelen her türlü oyunu yapıyorlar. Açıkçası bizim sözleşmemiz devam etmekte olup 10 seneden önce de çıkmayı düşünmüyoruz. Biz avm’nin müşterisine ihtiyaç duymayıp kendi öğrencimize eğitim verdiğimiz için de bize diş geçiremiyorlar. Ama birçok firma AVM’ye giren sayısı azaldığı için taşındı. Biz şu an yerimizde devam etmekteyiz.

AVM Otopark ile ilgili karar.

Kanunun ilgili maddesine göre Danıştay 8. Daire Başkanlığının 2009/5562-6909 E.K. sayılı kararı ile açıkça hüküm altına alındığı üzere ” T.C. DANIŞTAY 8. DAİRE Esas No : 2009/5562 E.N. Karar No: : 2009/6909 K.N. Karar Tarihi : 23.11.2009 

Özet

İSTANBUL GENELİNDEKİ ALIŞVERİŞ VE TİCARET MERKEZİ GİBİ YERLERİN BİNAYA AİT HİZMET OTOPARKLARINA GELEN MÜŞTERİLERDEN İLK ÜÇ SAATE KADAR ÜCRET ALINMAMASI, İLK ÜÇ SAAT DIŞINDA ALINABİLECEK ÜCRETİN İSE İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNİN TARİFE KOMİSYONUNCA BELİRLENEN ÜCRET ORANINDA ALINMASINA İLİŞKİN UKOME KARARINDA HUKUKA AYKIRILIK BULUNMADIĞI” 

Yukarıdaki karara göre 3 saat için hiçbir şekilde ücret alamayacağı, 3 saat sonrasında da İBB’nin belirlediği ücretten alması gerektiği belirtilmiştir. UKOME ‘de bunu onaylıyor.

Araç ile Gelenlere Öneriler

 • Bu süreçte araçları ile gelen üyelerimiz otoparkı kullanmak istememesi durumunda avm yanındaki ispark lardan ücreti mukabilinde faydalanabilir. Kendi araçları ile gelen velilerin ana girişte çocuklarlarını diğer veli ile bırakmaları zaman kaybetmemeleri açısından önerilmektedir.
 • Avm otoparkını kullanıp istenilen tutarı ödemeyebilirsiniz. “Tüketici, otoparktan çıkışına izin verilmediği takdirde polisi arayarak, hukuka aykırı olarak ücret ödemesinin istendiğini, ödemediği için de hürriyetinin tehdit edildiğini, zorla alıkonulduğunu bildirmeli ve şikayetçi olmalıdır. Ayrıca ilgili belediye zabıtasına da ihbarda bulunarak, yasal cezaların uygulanmasını istemelidir.” Biz bunu yaptık. Biraz zaman aldı. Polis gelince açmak zorunda kaldılar. TC numarasına İcra göndereceğiz dediler. Aslında bu onları yoracak bir şey.Sonuçta icraya itiraz edildiği taktirde hiç bir sonuç alamayacaklar.
 • Eğer herseye rahmen ödemek zorunda kalırsanız Kağıthane Tüketici Hakem Heyetine başvurarak ödemiş olduğunuz tutarı Sapphire avm’den alabilirsiniz. Aşağıdaki link’te nasıl yapılacağı yazıyor. Bu şu an için en iyi çözüm gözüküyor. Ödeme yapıldıktan sonra fişi ibb ihbar hattına gönderiniz ve durumu anlatınız.Tüketici hakem heyetlerine nasıl başvuru yapılır?
  • Şahsen veya avukat aracılığıyla; elden, posta yoluyla veya elektronik ortamda e-Devlet kapısı üzerinden Tüketici Bilgi Sistemi (TÜBİS) ile tüketici hakem heyetlerine başvuru yapılabilir. Bu itibarla, tüketici hakem heyetlerine sözlü başvuru yapılamamaktadır.
  • TÜBİS sistemine şikayet edecekler için Sapphire AVM bilgileri.
   • SAFİR ÇARŞI YÖNETİM HİZMETLERİ ANONİM ŞİRKETİ
   • Vergi Dairesi: ZİNCİRLİKUYU
   • VKN: 7370492279
   • EMNİYET EVLERİ MAH. ESKİBÜYÜKDERE CAD. NO:1/1 KAĞITHANE/ İSTANBUL
   • TICARETSICILNO: 735776
   • MERSISNO: 0737049227900011
   • E-Posta: [email protected]

http://www.kagithane.gov.tr/kagithane-ilce-tuketici-hakem-heyeti-baskanligi

Sizlerden ricamız bu usulsüz olayı 153 arayarak şikayet etmeniz. Ne kadar çok şikayet olursa o kadar hızlı bir şekilde zabıtalar gelip sorunu çözecektir. 153 ten sosyal hizmetlerden AVM otopark ile ilgili 3 saat olmadığı halde ücret talep ediyorlar demeniz ve şikayet kaydınızın oluşturulması önemli. Sonrasında telefonunuza gelen SMS ile kaydınız oluşturulacak.

Sonrasında İBB WhatsApp ihbar hattından ( 05521530034 ) sms teki mesajı whatsapp tan tekrar mesaj atmanızı rica ediyorum. Şikayet no yazılarak ve fiş fotoğrafı atarak mesaj atın lütfen.

Metro ile Gelenlere Öneriler

Metro ile gelen üyelerimiz ise avm’nin metro bağlantısındaki kepenk arıza nedeni ile avm ana giriş kapısını kullanmaları gerekmektedir.

 

Yaşanan bu sürecin çözülmesi için ilgili kurumlar ile gerekli görüşmeleri yapmaktayız.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.

Paylaş.