TurkishEnglishBulgarianChinese (Traditional)FrenchArabicGermanGreekItalianJapaneseKoreanPortugueseRussianSpanish

TV EM’de “Selince” programında aikido’yu ve yararlarını anlattık…

TV EM’de Selin Canik’in sunduğu “Selince” programına Aikimode Aiki Akademi olarak konuk olduk. Oğuzhan Başkurt Sensei ve iki kıdemli öğrencisi Alp Ermaya ve Benay Kokulu ile keyifli bir aikido bilgilendirmesi yaptık.

”Aikido nedir”, ”kimler aikido yapabilir”, ”yararları nelerdir?” gibi bir çok sorunun yanıtını verdiğimiz program kaydını aşağıdan izleyebilirsiniz.

Yetişkinlerin çoğu günlük yaşamın stresinden bunaldıkları için farklı arayışlara girerler. Bugün yaşanılan çoğu sağlık probleminin temellerini stres ve hareketsizlik oluşturmaktadır. İnsanların iç ve dış dengelerini iyi ayarlayarak mutlu bir hayat sürdürebilmesi için hem iş hem de özel hayatlarındadengeyi sağlamaları gerekmektedir.

Stres konusundan baktığımızda aikido öğrenciye iş yaşamının dışında bir çok kimse ile herhangi bir çıkar ilişkisi olmadan tanışma imkanı sağlayabilecektir. Bir antrenmanda çalıştığınız kişiler belirli bir süre sonra sizin belki de en yakın arkadaşlarınız olabilecek bu da sizin üzerinizdeki stresin azalmasına sebep olacaktır.

Aikido antrenmanlarının bir özelliğide kardiyovasküler özelliğinin olmasıdır. Hareketli bir saatlik bir antrenman iyi bir kalori yakımının yanında nabzı belli bir noktaya ulaştıracak, sonrasında beden ağırlığı ile yapmış olduğunuz ağırlık veya esnetme çalışmaları ile beden verimini arttırabileceksiniz. Dayanıklılık belki de bir sporcu için en önemli unsur. Aikido antrenmanlarında öğrenciler kendilerini aşmayı her zaman daha iyisini yapabilmeyi hedeflerler. Antrenmanlarda yapmış olduğumuz yuvarlanma ve düşüşlerle bedenimizi nasıl yayacağımızı yani yüzey alanımızı genişletebilmeyi öğreniriz. Bu düşüş ve yuvarlanma hareketlerinin yanı sıra kendimizde daha güçlü kişilerle de çalışarak dayanıklılığımızı üst seviyelere taşıyabiliriz.

Paylaş.