TurkishEnglishBulgarianChinese (Traditional)FrenchArabicGermanGreekItalianJapaneseKoreanPortugueseRussianSpanish

Kenji Kumagai Sensei seminerinden sonra Kumagai Sensei ve 30 öğrencimizle birlikte Udonya Restoran’da akşam yemeği yedik.

Yemekte aikido ve dojo devamlılığı üzerine sohbetlerimizin yanı sıra bol bol kahkaha ve neşe mevcuttu. Ara ara şakalaşmaların yaşandığı yemekte günün değerlendirmeside yapıldı. Aikido ve hayatta başarılı olmak için istikrarlı ve ahlaklı bir yol çizilmesi gerektiğinin önemi vurgulandı.

Udonya’ya gelmişken Japon Mutfağın’dan da bilgiler vermeden geçmeyelim.

Japon Yemekleri

Bir ülkeyi daha iyi tanıyabilmek için o ülkenin yemeklerinden yemek lazımdır. Bir ülkenin yemekleri o ülkenin ulusal karakterini, lezzet tercini, estetik anlayışını, hayat biçimini vb. gösteren öğelerden biridir. Bu sebeptendir ki Yemek Kültürü denilir.

Japon mutfağı deyince insanların ilk aklına gelen sushi olur fakat aslında, tempura, sukiyaki, udon, okonomiyaki, soba, ramen vb. yemekleri ile çok çeşitli ve zengin bir mutfaktır.

Japon mutfağı deyince pirincin önemini vurgulamadan geçmek olamaz. Biz Türklerdeki ekmek kültürü neyse Japonlarda da pirinci aynı şekilde görebiliriz.

Birçok kaynak Japonların uzun yaşamalarını yemek adetlerine bağlamaktadır. Japon mutfağını yakından incelediğinizde bunda oldukça büyük bir gerçek payı bulabilirsiniz. Buna başlıca örnek vermek gerekirse Japonlar doğaya olan bağlılıklarından dolayı mümkün olduğunca yemeklerinde kullandıkları malzemelerin doğal özelliğini bozmamaya gayret ederler.

Kenji Kumagai Sensei’ye bizlerin bir araya gelmesine vesile olduğu ve keyifli eğitimi için teşekkürlerimizi sunuyoruz…

 

Paylaş.