TurkishEnglishBulgarianChinese (Traditional)FrenchArabicGermanGreekItalianJapaneseKoreanPortugueseRussianSpanish

Eğitmen : Oğuzhan Ulvi Başkurt
Eğitim yeri : Aikimode Aiki Akademi 4.Levent
Kontenjan : 30 kişi
Tema : Aikido Dan Sınavı Kampı (10 Gün)

Sensei Önsöz

Değerli kıdemli öğrencilerim, öncelikle bu kampı planlarken mental olarak yorulduğumu belirtmeliyim. Bu vesile ile  bir senseimin söylediği çok güzel bir söz aklıma tekrar gelmiş oldu. Budo’nun en güzel tarafı öğrenci olmaktır. Açarsın kollarını ve sensei lütfen bana öğret dersin. Sadece kendinden sorumlusundur. Gerçek bir sensei olduğunda öğrencilerinden de sorumlu olduğunda ise sadece öğrenci olmanın ne kadar güzel birşey olduğunu hatırlarsın. Öğrencilerinin doğruları seni gururlandırırken hatalarını ise kendi eksiğin gibi kabul etmeye başlar ve sürekli daha iyi nasıl yapabilirim diye düşünür durursun. İşte ben bu yüzden Budo’yu hayatımın yolu olarak seçtim ve buradan ekmeğimi kazanmaya başladım. Yediğim ekmeğimin hakkını verebilmek için inanın hergün çalışıyor ve kendimi geliştirmeye gayret ediyorum. Sizlerden isteğim bu sanatları hakkını vererek devam ettirmeniz ve gelecek kuşaklara doğru bilgiler aktarmanızdır.  Sizlere senelerce eğitim veren senseiniz olarak bunca zamanki çalışmanızdan dolayı tebrik ediyor başarılarınızın devamını diliyorum.

Eğitimin tarihi: 6 – 25 Şubat arası

Kamp Programı

1 6 Şubat Pazar 19.00-21.00 Jiyuwaza (2. 3. 4. Dan için özel Takemusu Aiki) Tutuşlu Tekniklere Karşı
2 8 Şubat Salı 06.00-08.00 Jiyuwaza (2. 3. 4. Dan için özel Takemusu Aiki) Vuruşlu Tekniklere Karşı
3 10 Şubat Perşembe 06.00-08.00 Kaeshi waza (Anti teknik)
4 13 Şubat Pazar 19.00-21.00 Henka waza (Teknikler arası geçiş)
5 15 Şubat Salı 06.00-08.00 Jo Dori (Sopaya karşı teknikler) – Ken Dori (Kılıca karşı teknikler)
6 16 Şubat Çarşamba 18.30-20.30 Nindori – Randori
7 18 Şubat Cuma 19.00-21.00 Tanto waza, Jo (Karşılıklı Sopa Çalışması ve 31 Kata), Ken (Karşılıklı Kılıç Çalışması ve 4-8 Yön Kesişler)
8 21 Şubat Pazartesi 18.30-20.30 Kombine Teknikler (4. Dan için özel)
9 22 Şubat Salı 06.00-08.00 Genel Tekrar – Jiyuwaza (Takemusu Aiki) Tüm saldırılara Tekniklere Karşı
10 24 Şubat Perşembe 06.00-08.00 Genel Tekrar –  Tüm Silahlı Teknikler (Jo – Ken – Tanto)
11 25 Şubat Cuma 19.00-21.00 Genel Tekrar – 2. 3. 4. Dan’lara özel ve kişisel eksikleri kapatmaya yönelik Dan Kamp’ın son antrenmanı. Sınava katılmayan hakamalı öğrenciler bu son çalışmaya uke olarak ”ücretsiz” katılabilirler.

 

Dan Kamp Ücretleri (Aikimode Aiki Akademi Aktif Üye)
Tek Günlük Katılım 100 TL
10 Gün Katılım (Bütün Kamp) 400 TL (Nakit)

 

Dan Kamp Ücretleri (Aikimode Aiki Akademi Tam ve Yarı Zamanlı Çalışanları)
Tek Günlük Katılım 40 TL
10 Gün Katılım (Bütün Kamp) 200 TL (Nakit)

 

Dan Kamp Ücretleri (Aikimode Aiki Akademi Pasif Üye)
Tek Günlük Katılım 150 TL
10 Gün Katılım (Bütün Kamp) 1000 TL (Nakit)

 

 

Önemli Hatırlatmalar

*** Bu kampın seminerlerine sadece 5.Kyu ve üzeri tüm öğrenciler katılabilir.

*** Teknik Program yoğun olması nedeni ile 2.Dan ve üzeri sınava katılacak öğrencilerin tüm programa katılması gerekmektedir. Kamp programındaki seminere katılmayan öğrenciler 2.Dan ve üzeri sınava kabul edilmeyecektir.

*** Kamptaki her gun 1 seminer sayılacaktır. Kamp süresince mevcut programdaki dersler devam etmektedir. Kamp ve derslerin müfredatı birbirinden ayrıdır. Normal antrenmanlara gelenler antrenmanlarına aynı programda gelebilirler.

*** 1. Dan ve üzeri sınavlara girecek öğrenciler 27 Şubat’taki sınava en az 1 hakamalı uke ayarlaması ve bunu 20 Şubat’a kadar sensei’ye bildirmesi gerekmektedir.

*** Sınav saati 27 Şubat Pazar 18.00 – 22.00

 

1 – 初段 SHODAN – Birinci DAN:

SHO başlangıcı, başlayanı ifade eder.

Beden, nihayet verilen komutlara cevap verme teşebbüsünde bulunmaya ve teknik şekilleri üretmeye başlar. Aikido’nun ne olabileceği konusunda kafamızda hatları belirsiz düşünceler belirmeye başlar. Bu noktada, gerekirse ağır ağır ama olabildiğince keskin ve isabetli bir şekilde çalışmak ve teknikleri uygulamak için kendimizi zorlamalıyız.

2 – 弐 段 NIDAN – İkinci DAN:

Daha yoğun zihinsel devamlılık ortaya koyulurken, birinci Dan seviyesi çalışmasının üzerine aynı zamanda sürat ve güç eklenir. Bu durum, çalışmayı ortaya koyan kişide, kendisinin geliştiğine dair hissin oluşmasıyla kendini ifade eder. Jüri, bu gelişimi, çalışmanın bir şekle girdiğini ve belli bir istikamete yöneldiğini fark etmek suretiyle hissetmelidir.

3 – 参段 SANDAN – Üçüncü DAN:

Kokyu ryoku kavramının anlaşılmaya başlandığı evredir. Bu, Aikido’nun manevi boyutuna giriştir.Teknik incelik, keskinlik ve etkililik kendini göstermeye başlar. Kişi, yeni başlayanlara eğitim vermeye başlayabilir.

4 – 四段 YODAN – Dördüncü DAN :
Teknik olarak daha ileri düzey olan bu seviyede, tekniklere yön veren ilkelerin ne olduğu kavranmaya başlanır. Koşulların gerektirdiği durumlarda, çalışmalarda Hoca’nın yerini doldurmak mümkündür.

5 – GODAN – Beşinci DAN :
Sanat, ilkelere riayet eder ve kişinin ruhu kalıpların ötesine geçmeye başlarken, tekniğin yalnızca dış görünüşünün esiri olmaktan sıyrılır.

Bir DAN derecesine Uygun Görülmek İçin Kavranması Gereken Temeller;

KIRYOKU – Yaşamsal güç
KOKORO NO MOCHI KATA – Hislerin kontrol altına alınması
KOKYU – Nefes
KOKYU RYOKU – Nefes ile teknik uyumu
KO RYOKU – Etkililik
MA AI – Savaş Mesafesi
METSUKE – Odaklanma
SHISEI – Duruş, tavır
SOKUDO – Sürat
TAI SABAKI – Yerdeğiştirme

Paylaş.