TurkishEnglishBulgarianChinese (Traditional)FrenchArabicGermanGreekItalianJapaneseKoreanPortugueseRussianSpanish

Aikimode 4.Levent’de sabah aikido antrenmanları tüm hızı ile devam ediyor.

Aikido sanatını öğrenmek istiyorsunuz. Ama bir türlü vakit bulup eğitimlere katılamıyor musunuz ? İş’te size fırsat.

Türkiye’nin en büyük savaş sanatları Dojosu Aikimode Aiki Akademi aynı Japonya Aikikai’de (Dünya Aikido Merkezi) olduğu gibi sabah erken saatlerde aikido antrenmanları yapıyor. Oğuzhan Başkurt Sensei’in yönetiminde haftaiçi devam eden antrenmanlar 2007 yılından beri aralıksız olarak devam ediyor.

Haftaiçi sabahları 4.Levent, Bahçelievler ve Ataşehir Aikimode’de aşağıda belirtilen saatlerdeki antrenmanlara katılabilirsiniz.

Ataşehir Bahçelievler 4.Levent
Salı Çarşamba Perşembe
06.00-07.00 06.00-07.00 06.00-07.00
07.00.08.00 07.00.08.00 07.00.08.00
08.00.09.00  08.00.09.00 08.00.09.00
08.00.09.00 (İaido&Jodo) 08.00.09.00 (İaido&Jodo)

 

Sabah Aikido Antrenman Yararları;

 • Güne iyi bir başlangıç
 • Düzenli bir spor anlayışı
 • Hayatı iyi programlayabilme
 • Zaman yönetimi

Aikido’nun Yararları;

 • Sağlıklı yaşam,
 • Özgüven,
 • Sınırlarını görebilme,
 • Sosyal ve kültürel çevre,
 • Düzenli spor,
 • Vücut dayanıklılığı
 • Disiplin

Sabah  Sporunun Faydaları

Vücudumuz gece boyunca pek çok enerji deposunu kullanıyor. Bir başka deyişle, karbonhidrat depolarının neredeyse tamamı boşalmış oluyor. Bu durumda vücudumuz yeterli enerji sarfı için yine yağ depolarına başvuruyor. Bunu da adrenalin ve “glukagon” gibi zayıflatıcı hormonlar aracılığıyla gerçekleştiriyor. Bu hormonlar, hücre reseptörlerine yapışarak biyokimyasal yıkım sürecini harekete geçiriyor. Yağ yakımını sağlayan en ideal spor türü ise yürüyüş yapmak ve yüzmek. Her iki spor türünde de geniş bir kas kümesi harekete geçiyor ve bunun sonucunda vücut çok fazla kalori yakıyor.

Eğer daha fazla yağ yakmak isterseniz 2 şeye dikkat etmelisiniz: Her zaman, oksijeni bol bir ortamda spor yapın, çünkü organizmanız yağı yakabilmek için aynı zamanda yeterli oksijene de ihtiyaç duyar, ikincisi de, tempolu hareketler sırasında kısa aralarla sürekli derin nefes alın. Ayrıca yağ yakımı sonrasındaki süreci de lehinize değerlendirebilirsiniz. Aklınızda bulunsun, metabolizmanız egzersizden sonra uzun süre aktif kalır, Siz de, spor sonrası şekerli besinler yerine, yoğurt ve meyve gibi besinler tüketirseniz, vücudunuz birkaç saat daha yağ yakmaya devam eder.

Sabah spor yapmanın en önemli yararı sizi gün boyunca zinde ve dinç tutmasında yatar. Bu zindeliği 15 ile 30 dakikalık egzersizlerde bile yakalamanız mümkün. Sabah spor yaparken vücudunuzun daha fazla oksijenalması ve kan dolaşımının düzenli olmasından dolayı fiziksel ve psikolojik olarak kazandığınız enerji yoğun bir günün karmaşasının üstesinden gelmenizi sağlıyacaktır.

Sabah sporu beyninizin daha uyanık olmasına ve daha hızlı calışmasına yardımcı olduğu gibi sizin gün boyunca işlerinizi daha planlı yapmanızı daha düzenli düşünmenizi ve daha rahat hatırlamanızı sağlıyacaktır. Bunların yanında sabah spor yaptığınızda içinize dolan huzur ve dinginlik sizdeki stresin azalmasına yardımcı olur.

Sabah sporunun diğer bir yararı ise metabolizmanızın hızlı çalışarak daha fazla kalori yakmanıza yardımcı olmasıdır. Bunun yanında hergün sabahları aynı saatte spor yapmak ?Sirkadiyen Ritim? denilen ve vücudumuzun 24 saatlik bütün biyolojik fonksiyonlarını düzenleyen sistemin düzenli bir şekilde gelişmesini sağlar. Bir kere bu ritmi elde ettiğinizde artık vücudunuz hergün kendiliğinden aynı saatte uyanarak sizi günlük sporunuzu yapmaya iter. Bunlara ek olarak sabah spor yaptığınızda iş ve gündelik programınızı daha rahat uyguladığınızı göreceksiniz. Şöyle ki sabah spor yaptığınızda daha çok öğleden sonraları ve aksamları yaptığınız ev işlerinize ve sosyal etkinliklerinize daha fazla zaman ayırma olanağı bulacağınız kesin.

Kaynak: Uğur ÖZTÜRK ( Dünya Rekortmeni,Spor Masörü .Spor eğitmeni)

Paylaş.