TurkishEnglishBulgarianChinese (Traditional)FrenchArabicGermanGreekItalianJapaneseKoreanPortugueseRussianSpanish

Kenmode Ken Akademi’de Oğuzhan Ulvi Başkurt Sensei yönetiminde 4.Levent ve Ataşehir’de İaido (Japon Kılıç Sanatı) eğitimleri başlıyor. Eğitimlere kendinizin veya çocuğunuzun katılmasını isterseniz ilgili şubeyi iletişim kısmındaki numaralardan arayabilirsiniz.  Sormak istediğiniz tüm sorular ve detaylar için yine aynı numaradan bilgi alabilirsiniz.

4.Levent Ataşehir
Salı 08.00-09.00

Salı 20.45-21.45

Perşembe 08.00-09.00

Perşembe 20.45-21.45

Cuma 08.00-09.00

Pazartesi 08.00-09.00

Salı 20.45-21.45

Perşembe 08.00-09.00

Perşembe 20.45-21.45

 

İaido (居合道) modern bir Japon savaş sanatıdır. İaido yapan kişilere genellikle iaidoka denir.

İaido kılıcın kınından akıcı ve kontrollü br şekilde çekilerek rakibin kesilmesi, kanın silkelenmesi, ve kılıcın kına geri sokulması üzerinde yoğunlaşır.Başlangıç seviyesindeki iaidocular öğreten kişinin öğretme metoduna göre değişkenlik göstererek tahta bir kılıç ile (bokken) ile başlasa da genellikle keskin olmayan bir antrenman kılıcı olan iaitō kullanılır.Bazı deneyimli iaidocular özellikle 5.Dan ve üzeri seviyedekiler ”shinken” denilen keskin bir kılıç da kullanabilir.

İaido’nun Amacı

İaido yüzlerce Japon kılıç sanatı ekolünü içinde barındırmaktadır. İaido içsel bir modern Japon Budo (Japon Savaş Sanatı) türüdür. Bir nevi kılıç ile meditasyondur.

İaido klasik savaşçı etiğinin ruhsal uyum, duyarlılık ve kararlılık gibi yönlerinin yansımasıdır. İaido genellikle tek kişinin kata olarak bir ya da birden başka hayali düşmana karşı uygulanan teknikler yoluyla yapılır. Her kata ken(kılıç) sayadayken (kındayken) başlar ve biter. İaido; Kılıç tekniklerinden bağımsız olarak ayrıca yaratıcılık ve konsantrasyon ile birlikte gerçek bir savaştaymış hissi uyandırmayı gerektirir. Sanki bir pandomim sanatçısının var olmayan duvarı izleyenlere gerçekmiş hissini vermesi gibi kılıç ustası da hayali rakipleri gerçek anlamda çevresindekilere hissettirmesi önemlidir. Ustalaştıkça his gerçeğe yaklaşır.

İaido’nun Felsefesi
İaido Konfüçyusçuluk, Zen ve Bushido’nun (Savaşçı’nın Yolu) değişik yönlerinden beslenmiştir. Bazen iyi bir savaşçı olabilmek için iyi bir filozof olmak gerekebilir.

Seitei İaido
Seitei veya Zen Nippon Kendo Renmei Iaido (制定) (“temel iaido”) 12 katalık temel iaido tekniklerine verilen isimdir. Japon Kendo Federasyonu ve tarafından Japon İaido Federasyonunun Toho İai katları temel alınarak 1968 yılında 5 kata şeklinde oluşturulmuş, zamanla yeni katalar eklenip değişiklikler yapılarak 12 kataya çıkarılmıştır. Seitei iaido kataları iaido eğitimi ve derecelendirme amaçlarıyla yerel kendo federasyonlarına bağlı dojolarda öğretilmektedir. Kendo federasyonlarına bağlı tüm dojolarda bu katalar öğretilir ve federasyonlar derecelendirme sınavları ve müsabakalarda bu kataları kullandıkları için günümüzdeki en yaygın olarak çalışılan iaido türü seitei iaidodur.


Paylaş.