TurkishEnglishBulgarianChinese (Traditional)FrenchArabicGermanGreekItalianJapaneseKoreanPortugueseRussianSpanish

Türkiye’nin tartışmasız en çok takip edilen spor ve sağlık dergisi Men’s Health Aralık sayısına Oğuzhan Başkurt Sensei Aikido ile konuk oldu. Röportajın tamamını aşağıdan okuyabilirsiniz.

mens health

Aikido nasıl bir spor dalıdır? Diğer uzak doğu sporlarından farkı var mıdır?

Aikido bir japon savaş disiplinidir. Karşınızdaki rakibin enerjisini yönlendirerek onu etkisiz hale getirmeye yarayan teknikler içerir. Amacı karşı tarafı yok etmek değil kazanmaktır. Aikido eğitimi bedensel, mental ve ruhsal gelişimi önde tutan çok özel bir eğitimdir. İnsanlar fiziksel bir aktivitenin içinde var olarak bedenlerini, fonksiyonel haraketler öğrenerek zihinlerini, farklı kişilerle tanışıp çalışarak ruhsal yapılarını geliştirirler. 4 yaşından itibaren aikidoya başlamakla beraber ömürböyu yapılabilecek özel bir spordur.

Siz aikidoyu nasıl seçtiniz? 

Ben aikidoyu kuvvetlenmek, sıkılaşmak ve zayıflamak için seçmiştim. Zaman içinde bana bunları sağlamakla birlikte bir çok yetileri de kazandırdığını zaman içinde gördüm. Özellikle denge, esneklik, farkındalık, odaklanma ve karakter analizi konularında beni çok geliştirdiğini düşünüyorum. Mühendis olmamın yanında işletme master (mba) de yaptım. Bugün aldığım tüm eğitimleri aikido ve budo sanatını Türkiye’de geliştirmek için kullanıyorum.

Türkiye’nin en genç 5. Dan sahibi olan kişisisiniz. Ne kadar zamanda bu seviyeye geldiniz? Aikidonun öğrenilmesi ne kadar zaman alır?

Aikidoya başlıyalı 15 sene tamamlandı. Dolu dolu 15 sene. Bugün baktığımda aikido için toplamda 30.000 antrenman saatini tamamlamış bulunmaktayım. 10.000 saat kuralını düşündüğümüzde evet aikidoya çok şey vermişiz ve karşılığında öğrencilerimin ve eğitmenlerimin sevgisini kazanmışım. Aikido sanatını öğrenmek ömür boyu sürebilir hatta öğrenim süreci hiç bitmez. Bununla birlikte birinci derece siyah kuşak dediğimiz ‘’1.Dan’’ seviyesine disiplinli bir öğrenci 2 ile 4 yılları arasında ulaşabilir.

Aiki Akademi sizin kurduğunuz bir Aikido Merkezi, burada kaç öğrenci var? Sistem nasıl işliyor?

Aikimode Aiki Akademi bünyesinde şuana kadar çocuklar, gençler ve yetişkinler olmak üzere toplamda 5.000 kişi eğitim aldı. Şuanda 500 ü geçkin aktif öğrencimiz mevcut. Öğrencilerimizin dışında bizlerden eğitim alan okullar, şirketler gibi kurumlarda mevcut. 4 yaşından 60 yaşına kadar geniş bir yaş skalasının eğitim aldığı akademide benim dışımda 7 adet kıdemli asistan 10 adet asistan personel 15 adette gönüllü asistanlan mevcut. Toplamda şu anda iki salon olmak üzere haftada 80 saatle avrupanın en aktif aikido ve budo merkezi. Akademimizde aikido öğrenmek isteyenler için özel bir ön değerlendirme yapılıyor. Biz değerlendirmeden sonra gerçekten faydalı olabileceğimize inandığımız insanları akademimize davet ediyoruz. Eğer onlarda kendileri için faydalı olacaklarına inanırlarsa eğitime başlayabiliyorlar.

Aikidonun ruh ve beden sağlığına katkıları nelerdir? Siz Aikido bir spor ve sanattır diyorsunuz. Sanat tarafı nedir?

Günümüzde insanlar stresli bir yaşam sürüyorlar. Toplumdaki güven duygusu yerini menfaatlere bırakmış durumda. Aikido hem spor hem sanat yönü olmasıyla insanların mutlu bir yapıya kavuşmasına sebebiyet vermekte. Aikido antrenmanlarında çalışılan haraketler kesintisiz yapıldığı takdirde yüksek kondisyon kazandıran çalışmaya dönüyor. Vicut aktif spor yaptığı zaman endorfin yani mutluluk hormonu salgılıyor. Bu durum sağlıklı mutluluk dediğimiz olgu. Aikido aynı zamanda bir sanattır. Çünkü spor yapan insanlar yaşlandıkça performansları ister istemez azalır. Aikido ise kardiyovasküler yapısının dışında teknik bi çalışmadır. Aynı bir müzik aleti çalmak gibi çalıştıkça tekniğiniz gelişir. Yaşınız ilerledikçe daha doğru ve kaliteli teknik yaparsınız. Bu durum size ileri yaşlarda olsanız bile aikido yapmaktan alıkoyamaz. Bu nedenle ömür boyu çalışılabilecek bir sanattır.

Erkekler bu sporu daha çok neden seçiyor?

Aikido yapmak bir erkek için bir taşla kuş katliamı yapmak gibidir. Düzenli bir spor çalışmasının içinde var olarak form tutmalarına yardımcı olur. Fonksiyonel çalışma ile daha dengeli bir vücut yapısına kavuşulur. Yoğun stres altında çalışanlar için bir deşarjdır. Sosyal bir ortamdır. Kişinin farkındalığının artmasında etkin rol oynar. Erkekler her zaman yaptığı bir uğraşın birden çok yarar sağlamasını isterler. Bu nedenle aikido erkekler için biçilmiş kaftandır.

Siz bu konuda eğitimler veriyorsunuz. Kişilerin aikidodan en çok faydalandığı alan nedir?

Bizim akademimizde bir çok çocuğumuzun anne ve babasıda bizim öğrencimiz. Çocuklarına vakit ayırmak ve birşeyler paylaşmak bir ebeveyn için tarif edilemez bir mutluluktur. Bizim akademimizde aikidoda 8 seneyi tamamlamış çocuk ve velileri mevcut. Çocukları gözlemlediğimizde bir işte başarılı olabilmek adına atılması gereken tüm adımları öğrenmişler.

Son zamanlarda özellikle iş adamları, yöneticiler stres atmak için aikido yapmaya başladı. Aikido ile stres ya da kriz yönetimi nasıl yapılır? Bunun şirket başarısına katkısı var mı?

Aikido çalışmalarında herkes birbirini geliştirmek için çaba sarf eder. Uyum antrenmanın en önemli temasıdır. Bazen uyum sağlamak için yere düşmek zorunda kalırız. Aslında bu bir kriz yönetimidir. Tekrardan ayağa kalkıp mücadele edebilmek için krizi iyi yönetebilmemiz gereklidir. Buda aikido çalışmalarında uyum ile mümkündür.

Aikido denince akla Japonya geliyor. Oradaki dojolar ve Türkiye’dekileri karşılaştırır mısınız?

Türkiye’de mekanların ve eğitmenlerin sayısının yetersiz olduğu maalesef bilinen bir gerçek. Ama Japonya ile bağlı olarak bu sanatı aktif bir şekilde devam ettiren okullar mevcut. Aikido kalitesi olarak dünyadaki ilk 10 ülke arasına girebiliriz. Japonya’daki bazı dojolar Türkiye’dekilere kıyasla çok katı ve sert. Ama Türkiye’deki antrenman kalitesi eğitmenlerin öğrencilerine çok değer vermesinden kaynaklı olarak çok yüksek.

Birçok kişiyi aikido ile tanıştırarak onların aktif birer aikido öğrencisi olmasını ve mutlu olmalarını sağlamak en büyük idealim. Dünya’nın en büyük aikido ve savaş sanatları merkezini kurarak insanlığa faydalı birşeyler yapmak en büyük arzum.

 

Paylaş.