TurkishEnglishBulgarianChinese (Traditional)FrenchArabicGermanGreekItalianJapaneseKoreanPortugueseRussianSpanish

Aikimode Aiki Akademi 2022 Şubat Ataşehir-4.Levent-Bahçelievler Derecelendirme (Kyu)-(Dan) Sınavı

Değerli öğrenciler ve veliler,

Aikimode Aiki Akademi Ataşehir, 4.Levent ve Bahçelievler şubelerinde bulunan yetişkin ve çocuk öğrenciler için aşağıda belirtilen tarihlerde derecelendirme (kyu) sınavı yapılacaktır. İlk kez sınava girecek 3-12 yaş grubu çocuklar 4-5 ders tamamlamışlar ve 3 ayda bir kez yapılan sınav periyoduna denk gelmişler ise ilk sınava eğitmen onayı ile giriş yapabilmekteler. Çocuğun motivasyonunun kaybolmaması ve ilk sınavın çok zor olmaması nedeni ile 4-5 ders tamamlayanı ilk sınava kabul edebilmekteyiz. Danışma masasından detaylı bilgi isteyebilirsiniz.

***Sınava katılacak çocuk öğrencilerin velilerinin kayıt yaptırırken kendilerine uygun saati rezervasyon ile sisteme işletmesi ve bu saati kendi ajandalarına kaydetmeleri gerekmektedir. Sınav günü yoğunluk durumunda velinin bizleri arayarak ”sınav saatimiz kaçtı” demesi ve 100’lerce kişinin bunu yapması sistemsel olarak bizleri zorlayabilmektedir. Anlayışınız için şimdiden teşekkürler.

***Sınavda yoğunluk yaşanmaması için çocuk sınavlarında sadece 1adet veliyi merkezlerimize kabul etmekteyiz. HES kodu onaylanan veli maskesini ağız ve burun kapalı olacak şekilde takmak koşulu ile sınavı izleyebilir.

***Sınav programına takvimi uymayan öğrenciler diğer şubelerde de sınava girebilirler.

Ataşehir 3-12 Yaş Çocuk Derecelendirme Sınavları (Ataşehir)

Ataşehir şubesinde 3-12 yaş grubu çocukların sınavı 20 Şubat Pazar yapılacaktır. Sınavlar 15.00’dan 20.00’a kadar (15.00,16.00,17.00,18.00 ve 19.00) her saat başı olacak şekilde programlanmıştır. Öğrenci ve velilerin sınava katılacakları saati önceden rezerve etmesi gerekmektedir. Sınava kayıt yaparken danışmadan sınav giriş saatini not ettirmeyi unutmayınız.

Sınav dolayısı ile 20 Şubat Pazar günü Aikimode Ataşehir’de 15.00’dan sonraki dersler yapılmayacaktır. 20 Şubat Pazar 15.00’dan sonra dersi olan öğrenciler 19 Şubat Cumartesi gününe rezervasyon yaptırarak derslerini telafi edebilirler.

***Ataşehir’deki öğrenciler için sınav kaydı 13 Şubat Pazar son gündür. Belirlenen tarihleri geçirerek geç kayıt yapan öğrenciler 75 TL ek ücret ödeyerek kayıt yaptırabilirler. (Bu uygulama öğrencilerin ve velilerin kayıtlarını son ana bırakmamaları ve bizlerin sınavı daha düzgün planlayabilmesi için yapılmaktadır.75 TL Ek ücret ödemek istemeyen öğrenciler 3 ay sonraki sınavı bekleyebilirler.)

4.Levent 3-12 Yaş Çocuk Derecelendirme Sınavları (4.Levent)

4.Levent şubesinde 3-12 yaş grubu çocukların sınavı 19 Şubat Cumartesi yapılacaktır. Sınavlar 16.00’dan 20.00’a (16.00,17.00, 18.00 ve 19.00) kadar her saat başı olacak şekilde programlanmıştır. Öğrenci ve velilerin sınava katılacakları saati önceden rezerve etmesi gerekmektedir. Sınava kayıt yaparken danışmadan sınav giriş saatini not ettirmeyi unutmayınız.

Sınav dolayısı ile 19 Şubat Cumartesi 16.00’dan sonraki dersler yapılmayacaktır. 19 Şubat Cumartesi 16.00’dan sonra dersi olan öğrenciler 19 Şubat Cumartesi gününe rezervasyon yaptırarak derslerini telafi edebilirler.

***4.Levent’teki öğrenciler için sınav kaydı 13 Şubat Pazar son gündür. Belirlenen tarihleri geçirerek geç kayıt yapan öğrenciler 75 TL ek ücret ödeyerek kayıt yaptırabilirler. (Bu uygulama öğrencilerin ve velilerin kayıtlarını son ana bırakmamaları ve bizlerin sınavı daha düzgün planlayabilmesi için yapılmaktadır.75 TL Ek ücret ödemek istemeyen öğrenciler 3 ay sonraki sınavı bekleyebilirler)

Bahçelievler 3-12 Yaş Çocuk Derecelendirme Sınavları (Bahçelievler)

Bahçelievler şubesinde 3-12 yaş grubu çocukların sınavı 20 Şubat Pazar  yapılacaktır. Sınavlar 09.00’dan 12.00’a (9.00,10.00 ve 11.00) kadar her saat başı olacak şekilde programlanmıştır. Öğrenci ve velilerin sınava katılacakları saati önceden rezerve etmesi gerekmektedir. Sınava kayıt yaparken danışmadan sınav giriş saatini not ettirmeyi unutmayınız.20 Şubat Pazar günü aikido dersleri 12.00 dan sonra devam edecektir.

Sınav dolayısı ile 20 Şubat Pazar günü Aikimode Bahçelievler’de 09.00, 10.00 ve 11.00 dersleri yapılmayacaktır. 20 Şubat Pazar 09.00-12.00 arası dersi olan öğrenciler 19 Şubat Cumartesi gününe veya 20 Şubat Pazar 12.00 sonrası rezervasyon yaptırarak derslerini telafi edebilirler.

***Bahçelievler’deki öğrenciler için sınav kaydı 13 Şubat Pazar son gündür. Belirlenen tarihleri geçirerek geç kayıt yapan öğrenciler 75 TL  ek ücret ödeyerek kayıt yaptırabilirler. (Bu uygulama öğrencilerin ve velilerin kayıtlarını son ana bırakmamaları ve bizlerin sınavı daha düzgün planlayabilmesi için yapılmaktadır. 75 TL Ek ücret ödemek istemeyen öğrenciler 3 ay sonraki sınavı bekleyebilirler.)

4.Levent&Ataşehir&Bahçelievler Yetişkin Sınav Programı

19 Şubat Cumartesi

Tüm yetişkin sınıfı (12+) öğrencilerimizin sınavları Aikimode Aiki Akademi 4.Levent ‘te yapılacaktır.

6-5-4-3 Kyu Yetişkin Sınavları Saatleri

20.00 – 22.00 Yetişkin (12+) 6.Kyu, 5.Kyu, 4.Kyu, 3.Kyu Derecelendirme (Kyu) Sınavı

19 Şubat Cumartesi sınav dolayısı ile 16.00’dan sonraki çocuk (3-12) ve yetişkin antrenmanları Aikimode 4.Levent’te yapılmayacaktır.

***Sınav dolayısı ile 19 Şubat Cumartesi sınava katılacak yetişkin sınıfı (12+) öğrenciler 19.30 da Aikimode Aiki Akademi 4.Levent Sapphire’de hazır bulunmalıdırlar.

*3. Kyu Sınavına katılacakların seminerlerini ve asistanlıklarını tamamlaması gerekmektedir. Aksi taktirde sınava kayıt yaptırılamaz. Sınav kaydı 13 Şubat Pazar son gündür. Belirlenen tarihleri geçirerek geç kayıt yapan öğrenciler 75 TL ek ücret ödeyerek kayıt yaptırabilirler. (Bu uygulama öğrencilerin ve velilerin kayıtlarını son ana bırakmamaları ve bizlerin sınavı daha düzgün planlayabilmesi için yapılmaktadır. 75 TL Ek ücret ödemek istemeyen öğrenciler 3 ay sonraki sınavı bekleyebilirler.)

 

Ataşehir, 4.Levent, Bahçelievler Kıdemli Yetişkin Sınav Programı

27 Şubat Pazar

Tüm hakamalı öğrencilerimizin sınavları Aikimode Aiki Akademi 4.Levent Sapphire’de yapılacaktır.

2. Kyu-1.Kyu-ShodanHo-Shodan-Nidan-Sandan-Yondan Yetişkin Sınavları Saatleri

18.00 – 22.00 Kıdemli Yetişkinler (2.Kyu 1.Kyu Shodan-Ho 1.Dan Derecelendirme (Kyu-Dan) Sınavı

*Sınava katılacakların seminerlerini ve asistanlıklarını tamamlaması gerekmektedir. Aksi taktirde sınava kayıt yaptırılamaz. Sınav kaydı 13 Şubat Pazar son gündür. Belirlenen tarihleri geçirerek geç kayıt yapan öğrenciler 75 TL ek ücret ödeyerek kayıt yaptırabilirler.

Dan Kampı programı genç&yetişkin sınıfı öğrencileri için ayrıca duyurulacaktır.

İaido ve Jodo Sınav Programı

26 Şubat Cumartesi

İAİDO ve JODO Semineri ve Sınavı Kenmode-Aikimode Aiki Akademi 4.Levent Sapphire’de yapılacaktır.

İAİDO&JODO Seminer 19.15-20.15 (70TL)
Sınav ücreti (6.KYU – 1. DAN’A KADAR 300 TL)

İAİDO&JODO Kyu Sınavı 20.30-21.30

Seminer tüm İAİDO VE JODO yapanlar için açık ve sonrasında sınava geçilecektir. Kyu sınavı 6.kyu dan 1. Kyu kadar Seminer ve Sınav kaydı yaptırmayı unutmayınız. Sınav kaydı 13 Şubat Pazar son gündür. Belirlenen tarihleri geçirerek geç kayıt yapan öğrenciler 75 TL ek ücret ödeyerek kayıt yaptırabilirler. 

 

***Önemli Duyurular

1- Sınav ücretleri yetişkinler (6.KYU – 1. DAN’A KADAR 300 TL , 1. DAN 400 TL , 2 DAN 500 TL ,  3.DAN 600 TL , 4.DAN 700 TL ) , üniversite lisans öğrencileri  ve 12-18 gençler (240 TL) ve 3-12 yaş gurubu çocuklar (200 TL), Part-Time asistanlar için (120 TL)dir. Sınav ücreti sınav organizasyon bedeli olarak alınmaktadır. Çocuk sınavlarında renkli kuşak ve madalya  ücrete dahildir. 

Belirlenen tarihleri geçirerek geç kayıt yapan öğrenciler ile belirlenen tarihlerin dışında telafi sınavı olmak isteyen öğrenciler (tatil, seyahat, hastalık vb.) 75 TL ek ücret ödeyerek kayıt yaptırabilirler. (Bu uygulama öğrencilerin ve velilerin kayıtlarını son ana bırakmamaları ve bizlerin sınavı daha düzgün planlayabilmesi için yapılmaktadır. Sınava kayıt yaptırmış fakat herhangi bir sebeple sınava katılamayan öğrenciler de telafi ücreti ödeyerek telafi sınav talebinde bulunabilirler. Bu uygulama ile ek ücret kazanma amacımız bulunmamakta olup tamamen öğrenciye yardımcı olmak amaçlanmaktadır.) Kaydınızı yaptırmayı unutursanız sınav listesinde isminiz olmayacaktır.. Sınav kayıtlarını yaptırdıktan sonra Aikimode Danışmalardaki görevlilere isminizi not ettirmeyi unutmayınız.
2- Sınav kayıtlarınızı önceden yaptırmanız karışıklık olmaması için önemle hatırlatılır. Sınava katılmak zorunlu değildir. İstemeyenler katılmayabilirler.
3- Kamera ve fotoğraf makinesi getirebilirsiniz.
4- Sınava girmeyen yetişkin ve çocuk öğrencilerde sınavda bulunarak genel fotoğraflarda yer alırlar ve güzel bir anı sahibi olabilirler.
5- Sınava katılan 3-12 yaş grubu çocuklar için derecelendirme aşağıda belirtildiği şekilde yapılacaktır.
6- Sınava girip girmeyeceğinizi aikimode danışmaya sorarak öğrenebilirsiniz. (Hakama ve ileri seviyeler sensei onayı ile sınava girebilmektedirler).
7- Tüm çocuk grubu asistanlarının çocuk sınavında hazır bulunması gerekmektedir.
8- Sınava girmeyen çocuklar alternatif güne ve saatlere rezervasyon yaptırarak derslerini telafi edebilirler.
9- Yetişkin ve çocuk sınav teknikleri için aşağıdaki linkten web sitemize girip “dosya bölümünden”(yazıların altında) Excel tablosunu indirebilirsiniz. PDF
10- Sınav programı yoğun olmasından dolayı sınava girecek tüm öğrenciler (özellikle veliler) sınav saatinden 20 dakika önce Aikimode Aiki Akademi’de hazır olmaları gerekmektedir. Aksaklıkların olmaması için zamanında hazır olmanızı rica ediyoruz.
11- Sınav teknikleri tablosu için tıklayınız.PDF
12- Hedef koymak ve siyah kuşağa ulaşabilmek için yapılması gerekenler nelerdir ? Aikimode Aiki Akademi Kuşak Sistemi için Tıklayınız.
13-Bu sınav ile birlikte tüm öğrencilerin dojo kuralları ve sistem hakkında bilgi sahibi olması gerekmektedir. Sınav öncesi 1-2 soruluk yazılı ve sözlü sınav yapılabilir. Sınav dökümanları için tıklayınız.

 1. 3.KYU dan itibaren tüm öğrenciler Aikimode Aiki Akademi’de hakama giyebilirler.
 2. Hakama giyen öğrenciler kıdemli sınıflarına katılabilirler.
 3. Sınavlar 3 aylık periyotlar halinde yapılmaktadır.
 4. 3-12 yaş grubu çocuklar için;
  • Yeni başlayan öğrenciler için beyaz kuşaktan sonraki ilk sınava eğitmen onayı alındığı taktirde 3 ay tamamlanmadan da katılınabilir.
  • Beyaz kuşaktan 8. Kyu (Açık Mavi kuşak) derecesine kadar minimum 3 ayda bir derece atlayabilirler.
  • Kyu (Açık Mavi kuşak) derecesinden 5. Kyu (Mor kuşak) derecesine kadar minimum 6 ayda bir derece atlayabilirler
  • Kyu (Mor kuşak) derecesinden 2. Kyu (Kahverengi kuşak) derecesine kadar minimum 9 ayda bir derece atlayabilirler.
  • Belirtilen süreler minimum süreler olmakla birlikte eğitmen hazır olduğunu hissetmediği taktirde öğrenciyi sınavlara davet etmeyebilir.

 

Değerlendirme kriterleri;
. Seviyenize uygun olarak teknik anlayışınız
. Saldırıya anında hareketiniz ve tepkiniz
. Saldırının gücüne göre hareketinizi ayarlamanız
. İmtihan boyunca gösterdiğiniz konsantrasyon ve bilinç,
. Hareketin hızı yada hangi güçle yapıldığı değil, akıcılığı ve devamlılığı,
. Ego değil, güven ve cesaret önemlidir.
. Sizin seviyenizdeki bir başkası için sınavda eş olmaya hazır olunuz
. Japonca terimleri bilmeniz ve onlara karşılık vermeniz sınavın bir parçasıdır.
. Öğrenciler seanslarını tamamlamış olsalar bile sensei’nin onayı ile sınava girebilirler.
. Kyu Sınavlarında yapılacak en büyük yanlışlık ve saygısızlık , sizin ilerlemeniz ve başarınız için vücudunu size emanet eden ukenize (partnerinize) sert ve sakatlanmaya yol açabilecek şekilde davranmanızdır. Bu, kesinlikle kabul edilemez.

Derecelendirmenin amacı kimin kime üstün olduğunun anlaşılması değil, kimin Aikido yetenekleri, bilgisi ve kültürü itibarıyla çevresindeki arkadaşlarına neyi verebileceğinin ve nereye kadar yardımcı olabileceğinin diğerleri tarafından bilinmesidir. Burada ön planda algılanması gereken kıstas hakim olmak değil, vermek ve paylaşmaktır.Aikido’daki derecelendirme seviyenin ölçülebilmesi için güzel bir araçtır. Çocuklar ve yetişkinler sınavlar sayesinde ne kadar ilerleyebileceklerini ve ne kadar ilerlediklerini teknik olarak gözlemlerler.1.Dan (siyah kuşak) yaş sınırı 16’dır. Kişinin fiziksel gelişimini yüksek oranda tamamladığı bu yaş siyah kuşak olabilmede bir sınırdır. Aikimode Aiki Akademi’de 1.Dan ve üzeri derecelere sahip öğrenciler Aikikai’den (Dünyadaki en Prestijli Aikido Kuruluşu) onaylı diploma ve pasaport (yudansha) almaya hak kazanırlar. Merkezi Tokyo’daki Aikikai Foundation Aikido World Headquarters (Dünya Aikido Merkezi) bizim bağlı bulunduğumuz Aikido okuludur.Kyu ve Dan sınavlarına sadece Sensei’in uygun görüp kabul ettiği öğrenciler katılabilmektedirler.
Herkese başarılar.

Teşekkürler.

 

 

 

Derecelendirme Sınavı Prosedürü

 1. Derecelendirme sınavı dolayısı ile sınav saatlerindeki antrenmanlar yapılmamaktadır. Bu saatlerde derse katılanlar için şubeye e-posta göndererek telafi talep edilebilir.
  • Çocuk Aikido Derecelendirme Sınavları
  • 4.Levent 3-12 Yaş Çocuk Derecelendirme Sınavları (4.Levent)
   • 19 Şubat Cumartesi 16.00,17.00,18.00, 19.00
  • Bahçelievler 3-12 Yaş Çocuk Derecelendirme Sınavları (Bahçelievler)
   • 20 Şubat Pazar 09.00,10.00,11.00
  • Ataşehir 3-12 Yaş Çocuk Derecelendirme Sınavları (Ataşehir)
   • 20 Şubat Pazar 15.00,16.00,17.00,18.00, 19.00, 20.00
  • Genç&Yetişkin Aikido Derecelendirme Sınavları
   • 4.Levent&Ataşehir&Bahçelievler Yetişkin Sınav Programı
   • 19 Şubat Cumartesi 20.00 – 22.00 Yetişkin (12+) 6.Kyu, 5.Kyu, 4.Kyu, 3.Kyu 
   • Ataşehir, 4.Levent, Bahçelievler Kıdemli Yetişkin Sınav Programı
   • 27 Şubat Pazar 18.00 – 22.00 Yetişkin (12+) 2. Kyu-1.Kyu-ShodanHo-Shodan-Nidan-Sandan-Yondan
  • İaido&Jodo Derecelendirme Sınavları
   • 26 Şubat Cumartesi 20.30 – 21.30
 2. Sınava katılacak 18 yaş altı çocuk ve genç grubu öğrencilerimizi izlemek için sadece 1 adet veli kabul edebiliyoruz. (Bir aileden 2 ve üzeri çocuğun sınava katılma durumunda da o aileden sadece 1 adet veli giriş yapabilmektedir.)
 3. Sınava katılacak öğrenciler maske ile sınava girebilirler.(zorunlu değil)
 4. Sınava katılacak çocuk öğrencilerin aikido kıyafetleri ile sınava gelmeleri ve merkezden kıyafetler ile ayrılmaları özellikle önerilmektedir. Özellikle Covid döneminde soyunma odası kullanımını azaltmak için bu şekilde bir uygulama yapıyoruz. Ama zorunluluk hallerinde dileyen veliler soyunma odalarını kullanabilirler.
 5. Sınava katılacaklar merkezlerdeki çalışanlarımızın yönlendirmelerine uymalıdırlar. (örn. sınavı başlamamış çocukların diğer dojolara yönlendirilmesi gibi.)
 6. Sınava katılacaklar sınav saatinden en az 15 dk önceden merkezlerde bulunmalıdırlar.
 7. Sınava katılacak çocuklar çıplak ayak sınava katılacaklardır. Hassasiyet durumunda veliler çocuklarına sadece BEYAZ çorap giydirebilirler.
 8. Sınava girecek çocukların su içme, tuvalet vb. ihtiyaçlarının önceden giderilmelidir Velilerin bu duruma dikkat etmesi önemle hatırlatılır. Sınav alanına su alınmayacaktır.
 9. Sınavı izlemek için merkeze gelen velilerin ağız ve burun kapalı olacak şekilde maske takmaları zorunludur.
 10. Sınav düzeni dolayısı ile tüm izleyicilerin sessiz bir şekilde sınavı izlemesi önemle hatırlatılır.
 11. Öğrencilerin ve sınavı izlemek için merkeze gelen velilerin ”HES Kod”larını danışmaya göstermeleri gereklidir.
 12. Sınav için belirlenen saatlerin dışındaki tüm sınavlar telafi sınavı niteliğindedir. Bu tarihlerin dışında telafi sınavı olmak isteyen öğrenciler (tatil, seyahat, hastalık vb.) 75 TL ek ücret ödeyerek kayıt yaptırabilirler. (Bu uygulama öğrencilerin ve velilerin kayıtlarını son ana bırakmamaları ve bizlerin sınavı daha düzgün planlayabilmesi için yapılmaktadır. Aynı zamanda öğrencinin hak kaybı yaşamaması için yardımcı olmak amaçtır. Takdir edilmelidirki 100 lerce kişi sınava girmekte ve bunu tek tek yapmak ders düzenimiz açısından sıkıntı oluşturabilmektedir.)
 13. Sınava kayıt yaptırmış fakat herhangi bir sebeple sınava katılamayan öğrenciler de telafi ücreti ödeyerek telafi sınav talebinde bulunabilirler. (Bu uygulama ile ek ücret kazanma amacımız bulunmamakta olup tamamen öğrenciye yardımcı olmak amaçlanmaktadır. Dileyenler 3 ay sonra yapılacak sınava katılabilirler.)
 14. Tüm sorularınızı kayıtlı bulunduğunuz şubeye e-posta göndererek yapabilirsiniz.
Paylaş.