TurkishEnglishBulgarianChinese (Traditional)FrenchArabicGermanGreekItalianJapaneseKoreanPortugueseRussianSpanish

Oğuzhan Başkurt Sensei Zekeriyaköy’ün prestijli yaşam dergisi Zeck’te

Zeck Life Aikido Haberi
Zeck Life Aikido Haberi

Uzakdoğu sporları her zaman ilgimi çekmiştir. Araştırırken Aikimode?nin kurucusu Oğuzhan Ulvi Başkurt ile tanıştım ve onunla birlikte Uzakdoğu sporları ile de tanışmış oldum. Ben hiç spor yapmazken birdenbire dojoda aikido yaparken buldum kendimi. Nasıl olduğunu anlamadan; çünkü hiç yorgunluk hissetmeden, hiçbir kas ağrısı çekmeden güçlendim, forma girdim. Bu işin felsefesini hayatına geçirmeye çalışan, dojoda dövüş değil adeta bir yaşam dansını bize öğreten Sensei Oğuzhan ile yaşamın içinde uyum sağlayarak güçlü olmanın yollarını öğrendim. Aikido ?Japon savaş sanatı? olarak da tanımlanmaktadır. Bu bir dövüş değil uyum teknikleridir, diyen Sensei Oğuzhan aikido ile ilgili sorularımızı cevapladı.

 

Aikidonun felsefi temelleri  nedir?

Aikido üç sözcükten oluşur: Ai:Uyum, sevgi; Ki:Enerji (dünyayı ve evreni yaratan enerji); Do: Yol, disiplin, yöntem, ekol, öğreti. Aikido için kısaca yaşam gücü ile bütünleşme yolu da diyebiliriz. Bu kavramları ayrı ayrı incelediğimizde bu sanatın sonsuzluğa uzanan yollarında kaybolduğunuzu göreceksiniz.  Aikidonun temelindeAiki Felsefesi yatar. Bu felsefeye göre insan kendisiyle ve evrenle uyum sağlayarak yaşamalıdır. Aikido kâinatı bir bütün olarak kabul eder. Bizler de bu bütünün birer parçasıyız. Doğal olarak başkalarına verilmiş olan zarar kâinatın bütünlüğünü bozacaktır.  Aikido her ne kadar savaş disiplinlerinden biri olsa da aslında barış ve sevginin tezahürüdür. Aikido Japon savaşçı sınıfı ?samurai?ler tarafından icra edilen bir savaş sanatıdır. İmparatorun özel muhafızları olan bu savaşçılar yedi temel ilke üzerinde yemin ederler. Bu ilkeler; adalet, cesaret, merhamet, nezaket, dürüstlük, onur ve sadakattir. Cesaret, yenilgi korkusu olmadan, zorlukların üstüne gidebilme, korku acı ve belirsizlikle yüzleşebilme yeteneğidir. Fiziki olduğu kadar ahlaki cesareti de kapsar. Merhamet, aynı zamanda iyi yüreklilik ve yüce gönüllülük anlamlarını da içerir. Güçsüzün ve başı dertte olanların yanında durmaktır. Nezaket, kişinin davranışlarıyla sosyal pozisyonu ne olursa olsun karşısındakine gösterdiği içten, samimi ilginin bir ifadesidir. Dürüstlük, içtenlik, güvenilirlik kavramlarıyla iç içedir. Gerçek dürüstlük, kişinin kendi imkânları ve yapabilirlikleri hakkında dürüst olabilmesidir. Onur, doğruluk kavramı ile bir bütündür.

Aikidonun diğer uzak doğu savaş sanatlarından farkı nedir?

 
Aikido’da, kendini koruma becerilerinin arttırılması yoluyla kişinin ruhsal gelişmesini sağlaması üzerinde durulur. Aikidonun ahlaki boyutu, hem dojo yani antrenman alanı hem de dojonun dışında hayatın her alanına girmiştir. Aikido’nun kurucusu Morihei Ueshiba’nın felsefesine göre aikido, insanları tek bir “dünya ailesi” içinde birleştirmek için bir araçtır. Başkalarının canını yakmak için bir araç değil, “sevgi dolu, kendini aşmaya” giden bir yoldur. Aikido teknikleri rakibin gücünden yararlanarak kuvvetin yönlendirilmesi prensibine dayanır. Kendi sahip olduğumuz güçle rakibin gücünü birleştirip daha büyük bir kuvvet elde etme teknikleri de diyebiliriz. Teknik, rakibin atak yapmasıyla başlar iki ya da üç saniye içinde rakibin etkisiz hale gelmesiyle sonlanır. Aikido teknikleri vücut formumuza uygun ve dairesel hareketlerdir. Bu yüzden aikido çalışırken kendimize ve arkadaşlarımıza zarar vermeyiz.

Kimler aikido yapabilir, bayanlar için uygun mu?

Aikido teknikleri güç kullanarak yapılmadığı için her yaş grubu için uygundur. 70 yaşına gelmesine rağmen düzenli bir şekilde Aikido çalışan birçok Aikidocu vardır. Aikido teknikleri uyumlu ve esnek olmayı gerektirdiği için bayanların vücut yapısına oldukça uygundur; hatta bayanlar erkeklerden kısmen daha başarılı olabiliyor diyebiliriz.

Aikidonun günlük yaşamda ne gibi etkileri var?

 

Aikido yapan insanlar öncelikle hayata daha pozitif bakabiliyorlar. Olaylara farklı açılardan bakabilme ve değerlendirme yeteneğini zamanla kazanan öğrenciler çözüm odaklı oluyor ve problemleri panik yapmadan çözebiliyorlar. Stratejik düşünebilme yeteneği kazanabiliyorlar. Vücutlarının daha esnek ve dayanıklı olabilmesinin yanında kondisyonel anlamda da daha iyi performans sergileyebiliyorlar. Mesela daha geç yoruluyorlar. Düzenli hareket etmenin vermiş olduğu kazanımlarla daha sağlıklı bir yaşam sürülüyor. Antrenman alanında bir çok farklı insanla çalışmak öğrencilere sosyal bir çevre kazandırıyor ve burada kurulan dostluklar günlük yaşamda da devam ediyor.

Aikidoya başlamak için belirli bir yaş var mı? Mesela 35 yaşın üzerindekiler aikido yapabilir mi?

Zeck Life Aikido Haberi
Zeck Life Aikido Haberi

 

4 yaşından itibaren isteyen herkes ve evet, 35 yaş üstü insanlar da aikidoyapabiliyorlar. Mesela bizim akademimizde 60 yaşına kadar olan öğrencilerimiz mevcut. Yurtdışı eğitimlerde 70 yaşına kadar yapabilen insanlara tanık oldum. Bizim 35 yaş üstü bu sanatı öğrenmek isteyenlerden öncelikli talebimiz sağlıklı olduğuna dair tam teşekküllü bir hastaneden alınmış bir sağlık raporu. Sağlıklıysa ve istekliyse insanın önünde hiçbir engel olmayacağını düşünüyorum…

Aikido öğrenmek isteyenler için dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir?

 

Günümüzde özellikle büyük şehirlerde birçok yerde aikido eğitimi veriliyor. Maalesef aikido eğitimleri adı altında verilen eğitimlerin çoğu vasıfsız eğitimler. Teknik formasyonunu tamamlamamış birçok kişi yeterli bilgi, belge ve donanıma sahip olmadan aikido eğitimi verebiliyorlar. Birçok kurum da sırf müşterilerini kaçırmamak ve bünyelerine farklı bir branş koyabilmek adına bu kişileri bünyelerinde çalıştırıyorlar. Aikido eğitimini almak isteyen veya çocuğuna bu eğitimi aldırmak isteyen velilerin dikkat etmesi gereken en önemli konulardan bir tanesi bu eğitimi veren Sensei; yani eğitmen ve kurumdur. Eğitmenin ve kurumun iyi araştırıldıktan sonra mesafe, fiyat gibi bilgilerin değerlendirmeye katılması çok daha iyi olacaktır. Özellikle çocuklar için eğitim alınacak mekân çok önemlidir. Velilerin hayatlarındaki en kıymetli varlıkları olan çocuklarını eğitecek kurumun ve eğitmenlerin örnek şahsiyetler olması gerekmektedir. Dikkat edilecek en önemli hususlardan biri de süre. Aikido eğitiminin uzun vadeli bir eğitim süreci olmasından dolayı velilerin kısa vadeli düşünmemelerini öneririm.

Aikido her ne kadar savaş disiplinlerinden biri olsa da aslında barış ve sevginin tezahürüdür.
Aikido teknikleri rakibin gücünden yararlanarak kuvvetin yönlendirilmesi prensibine dayanır

Paylaş.