TurkishEnglishBulgarianChinese (Traditional)FrenchArabicGermanGreekItalianJapaneseKoreanPortugueseRussianSpanish

Aikimode Aiki Akademi 2021 Kasım Ataşehir-4.Levent-Bahçelievler Derecelendirme (Kyu)-(Dan) Sınavı

Değerli öğrenciler ve veliler,

Aikimode Aiki Akademi Ataşehir, 4.Levent ve Bahçelievler şubelerinde bulunan yetişkin ve çocuk öğrenciler için aşağıda belirtilen tarihlerde derecelendirme (kyu) sınavı yapılacaktır. İlk kez sınava girecek 3-12 yaş grubu çocuklar 4-5 ders tamamlamışlar ve 3 ayda bir kez yapılan sınav periyoduna denk gelmişler ise ilk sınava eğitmen onayı ile giriş yapabilmekteler. Çocuğun motivasyonunun kaybolmaması ve ilk sınavın çok zor olmaması nedeni ile 4-5 ders tamamlayanı ilk sınava kabul edebilmekteyiz. Danışma masasından detaylı bilgi isteyebilirsiniz.

***Sınava katılacak çocuk öğrencilerin velilerinin kayıt yaptırırken kendilerine uygun saati rezervasyon ile sisteme işletmesi ve bu saati kendi ajandalarına kaydetmeleri gerekmektedir.

***Sınav programına takvimi uymayan öğrenciler diğer şubelerde de sınava girebilirler.

Ataşehir 3-12 Yaş Çocuk Derecelendirme Sınavları (Ataşehir)

Ataşehir şubesinde 3-12 yaş grubu çocukların sınavı 7 Kasım Pazar yapılacaktır. Sınavlar 15.00’dan 18.00’a kadar (15.00,16.00 ve 17.00) her saat başı olacak şekilde programlanmıştır. Öğrenci ve velilerin sınava katılacakları saati önceden rezerve etmesi gerekmektedir. Sınava kayıt yaparken danışmadan sınav giriş saatini not ettirmeyi unutmayınız.

Sınav dolayısı ile 7 Kasım Pazar günü Aikimode Ataşehir’de 15.00’dan sonraki dersler yapılmayacaktır.  7 Kasım Pazar 15.00’dan sonra dersi olan öğrenciler 6 Kasım Cumartesi gününe rezervasyon yaptırarak derslerini telafi edebilirler.

***Ataşehir’deki öğrenciler için sınav kaydı 31 Ekim Pazar son gündür. Belirlenen tarihleri geçirerek geç kayıt yapan öğrenciler 50 TL ek ücret ödeyerek kayıt yaptırabilirler. (Bu uygulama öğrencilerin ve velilerin kayıtlarını son ana bırakmamaları ve bizlerin sınavı daha düzgün planlayabilmesi için yapılmaktadır.)

4.Levent 3-12 Yaş Çocuk Derecelendirme Sınavları (4.Levent)

4.Levent şubesinde 3-12 yaş grubu çocukların sınavı 6 Kasım Cumartesi yapılacaktır. Sınavlar 16.00’dan 18.00’a (16.00 ve 17.00) kadar her saat başı olacak şekilde programlanmıştır. Öğrenci ve velilerin sınava katılacakları saati önceden rezerve etmesi gerekmektedir. Sınava kayıt yaparken danışmadan sınav giriş saatini not ettirmeyi unutmayınız.

Sınav dolayısı ile 6 Kasım Cumartesi 16.00’dan sonraki dersler yapılmayacaktır. 6 Kasım Cumartesi 16.00’dan sonra dersi olan öğrenciler 7 Kasım Pazar gününe rezervasyon yaptırarak derslerini telafi edebilirler.

***4.Levent’teki öğrenciler için sınav kaydı 31 Ekim Pazar son gündür. Belirlenen tarihleri geçirerek geç kayıt yapan öğrenciler 50 TL ek ücret ödeyerek kayıt yaptırabilirler. (Bu uygulama öğrencilerin ve velilerin kayıtlarını son ana bırakmamaları ve bizlerin sınavı daha düzgün planlayabilmesi için yapılmaktadır.)

Bahçelievler 3-12 Yaş Çocuk Derecelendirme Sınavları (Bahçelievler)

Bahçelievler şubesinde 3-12 yaş grubu çocukların sınavı 7 Kasım Pazar yapılacaktır. Sınavlar 09.00’dan 11.00’a (9.00 ve 10.00) kadar her saat başı olacak şekilde programlanmıştır. Öğrenci ve velilerin sınava katılacakları saati önceden rezerve etmesi gerekmektedir. Sınava kayıt yaparken danışmadan sınav giriş saatini not ettirmeyi unutmayınız. 7 Kasım Pazar günü aikido dersleri 11.00 dan sonra devam edecektir.

Sınav dolayısı ile 7 Kasım Pazar günü Aikimode Ataşehir’de 09.00 ve 10.00 dersleri yapılmayacaktır.  7 Kasım Pazar 09.00-11.00 arası dersi olan öğrenciler 6 Kasım Cumartesi gününe veya 7 Kasım Pazar 11.00 sonrası rezervasyon yaptırarak derslerini telafi edebilirler.

***Bahçelievler’deki öğrenciler için sınav kaydı 31 Ekim Pazar son gündür. Belirlenen tarihleri geçirerek geç kayıt yapan öğrenciler 50 TL ek ücret ödeyerek kayıt yaptırabilirler. (Bu uygulama öğrencilerin ve velilerin kayıtlarını son ana bırakmamaları ve bizlerin sınavı daha düzgün planlayabilmesi için yapılmaktadır.)

4.Levent&Ataşehir&Bahçelievler Yetişkin Sınav Programı

6 Kasım Cumartesi

Tüm yetişkin sınıfı (12+) öğrencilerimizin sınavları Aikimode Aiki Akademi 4.Levent ‘te yapılacaktır.

6-5-4-3 Kyu Yetişkin Sınavları Saatleri

18.00 – 20.00 Yetişkin (12+) 6.Kyu, 5.Kyu, 4.Kyu, 3.Kyu Derecelendirme (Kyu) Sınavı

6 Kasım Cumartesi ve 7 Kasım Pazar sınav dolayısı ile 18.00’dan sonraki çocuk (3-12) ve yetişkin antrenmanları Aikimode 4.Levent’te yapılmayacaktır.

***Sınav dolayısı ile 6 Kasım Cumartesi sınava katılacak yetişkin sınıfı (12+) öğrenciler 17.30 da Aikimode Aiki Akademi 4.Levent Sapphire’de hazır bulunmalıdırlar.

*3. Kyu Sınavına katılacakların seminerlerini ve asistanlıklarını tamamlaması gerekmektedir. Aksi taktirde sınava kayıt yaptırılamaz. Sınav kaydı 31 Ekim Pazar son gündür. Belirlenen tarihleri geçirerek geç kayıt yapan öğrenciler 50 TL ek ücret ödeyerek kayıt yaptırabilirler.

 

Ataşehir, 4.Levent, Bahçelievler Kıdemli Yetişkin Sınav Programı

7 Kasım Pazar

Tüm hakamalı öğrencilerimizin sınavları Aikimode Aiki Akademi 4.Levent Sapphire’de yapılacaktır.

2. Kyu-1.Kyu-ShodanHo-Shodan-Nidan-Sandan Yetişkin Sınavları Saatleri

19.00 – 21.00 Kıdemli Yetişkinler (2.Kyu 1.Kyu Shodan-Ho 1.Dan Derecelendirme (Kyu-Dan) Sınavı

*Sınava katılacakların seminerlerini ve asistanlıklarını tamamlaması gerekmektedir. Aksi taktirde sınava kayıt yaptırılamaz. Sınav kaydı 31 Ekim Pazar son gündür. Belirlenen tarihleri geçirerek geç kayıt yapan öğrenciler 50 TL ek ücret ödeyerek kayıt yaptırabilirler.

 

***Önemli Duyurular

1- Sınav ücretleri yetişkinler (6.KYU – 1. DAN’A KADAR 220 TL +KDV, 2 DAN 250 TL +KDV, 3.DAN 360 TL +KDV, 4.DAN 500 TL +KDV) , üniversite lisans öğrencileri  ve 12-18 gençler (150 TL +KDV) ve 3-12 yaş gurubu çocuklar (140 TL +KDV), Part-Time asistanlar için (100 TL +KDV)dir.

Belirlenen tarihleri geçirerek geç kayıt yapan öğrenciler ile belirlenen tarihlerin dışında telafi sınavı olmak isteyen öğrenciler (tatil, seyahat, hastalık vb.) 50 TL ek ücret ödeyerek kayıt yaptırabilirler. (Bu uygulama öğrencilerin ve velilerin kayıtlarını son ana bırakmamaları ve bizlerin sınavı daha düzgün planlayabilmesi için yapılmaktadır. Sınava kayıt yaptırmış fakat herhangi bir sebeple sınava katılamayan öğrenciler de telafi ücreti ödeyerek telafi sınav talebinde bulunabilirler. Bu uygulama ile ek ücret kazanma amacımız bulunmamakta olup tamamen öğrenciye yardımcı olmak amaçlanmaktadır.) Kaydınızı yaptırmayı unutursanız sınav listesinde isminiz olmayacaktır.. Sınav kayıtlarını yaptırdıktan sonra Aikimode Danışmalardaki görevlilere isminizi not ettirmeyi unutmayınız.
2- Sınav kayıtlarınızı önceden yaptırmanız karışıklık olmaması için önemle hatırlatılır. Sınava katılmak zorunlu değildir. İstemeyenler katılmayabilirler.
3- Kamera ve fotoğraf makinesi getirebilirsiniz.
4- Sınava girmeyen yetişkin ve çocuk öğrencilerde sınavda bulunarak genel fotoğraflarda yer alırlar ve güzel bir anı sahibi olabilirler.
5- Sınava katılan 3-12 yaş grubu çocuklar için derecelendirme aşağıda belirtildiği şekilde yapılacaktır.
6- Sınava girip girmeyeceğinizi aikimode danışmaya sorarak öğrenebilirsiniz. (Hakama ve ileri seviyeler sensei onayı ile sınava girebilmektedirler).
7- Tüm çocuk grubu asistanlarının çocuk sınavında hazır bulunması gerekmektedir.
8- Sınava girmeyen çocuklar alternatif güne ve saatlere rezervasyon yaptırarak derslerini telafi edebilirler.
9- Yetişkin ve çocuk sınav teknikleri için aşağıdaki linkten web sitemize girip “dosya bölümünden”(yazıların altında) Excel tablosunu indirebilirsiniz. PDF
10- Sınav programı yoğun olmasından dolayı sınava girecek tüm öğrenciler (özellikle veliler) sınav saatinden 20 dakika önce Aikimode Aiki Akademi’de hazır olmaları gerekmektedir. Aksaklıkların olmaması için zamanında hazır olmanızı rica ediyoruz.
11- Sınav teknikleri tablosu için tıklayınız.PDF
12- Hedef koymak ve siyah kuşağa ulaşabilmek için yapılması gerekenler nelerdir ? Aikimode Aiki Akademi Kuşak Sistemi için Tıklayınız.
13-Bu sınav ile birlikte tüm öğrencilerin dojo kuralları ve sistem hakkında bilgi sahibi olması gerekmektedir. Sınav öncesi 1-2 soruluk yazılı ve sözlü sınav yapılabilir. Sınav dökümanları için tıklayınız.

 

AİKİMODE KYU SİSTEMİ

 1. 3.KYU dan itibaren tüm öğrenciler Aikimode Aiki Akademi’de hakama giyebilirler.
 2. Hakama giyen öğrenciler kıdemli sınıflarına katılabilirler.
 3. Sınavlar 3 aylık periyotlar halinde yapılmaktadır.
 4. 3-12 yaş grubu çocuklar için;
  • Yeni başlayan öğrenciler için beyaz kuşaktan sonraki ilk sınava eğitmen onayı alındığı taktirde 3 ay tamamlanmadan da katılınabilir.
  • Beyaz kuşaktan 8. Kyu (Açık Mavi kuşak) derecesine kadar minimum 3 ayda bir derece atlayabilirler.
  • Kyu (Açık Mavi kuşak) derecesinden 5. Kyu (Mor kuşak) derecesine kadar minimum 6 ayda bir derece atlayabilirler
  • Kyu (Mor kuşak) derecesinden 2. Kyu (Kahverengi kuşak) derecesine kadar minimum 9 ayda bir derece atlayabilirler.
  • Belirtilen süreler minimum süreler olmakla birlikte eğitmen hazır olduğunu hissetmediği taktirde öğrenciyi sınavlara davet etmeyebilir.

 

Değerlendirme kriterleri;
. Seviyenize uygun olarak teknik anlayışınız
. Saldırıya anında hareketiniz ve tepkiniz
. Saldırının gücüne göre hareketinizi ayarlamanız
. İmtihan boyunca gösterdiğiniz konsantrasyon ve bilinç,
. Hareketin hızı yada hangi güçle yapıldığı değil, akıcılığı ve devamlılığı,
. Ego değil, güven ve cesaret önemlidir.
. Sizin seviyenizdeki bir başkası için sınavda eş olmaya hazır olunuz
. Japonca terimleri bilmeniz ve onlara karşılık vermeniz sınavın bir parçasıdır.
. Öğrenciler seanslarını tamamlamış olsalar bile sensei’nin onayı ile sınava girebilirler.
. Kyu Sınavlarında yapılacak en büyük yanlışlık ve saygısızlık , sizin ilerlemeniz ve başarınız için vücudunu size emanet eden ukenize (partnerinize) sert ve sakatlanmaya yol açabilecek şekilde davranmanızdır. Bu, kesinlikle kabul edilemez.

Derecelendirmenin amacı kimin kime üstün olduğunun anlaşılması değil, kimin Aikido yetenekleri, bilgisi ve kültürü itibarıyla çevresindeki arkadaşlarına neyi verebileceğinin ve nereye kadar yardımcı olabileceğinin diğerleri tarafından bilinmesidir. Burada ön planda algılanması gereken kıstas hakim olmak değil, vermek ve paylaşmaktır.Aikido’daki derecelendirme seviyenin ölçülebilmesi için güzel bir araçtır. Çocuklar ve yetişkinler sınavlar sayesinde ne kadar ilerleyebileceklerini ve ne kadar ilerlediklerini teknik olarak gözlemlerler.1.Dan (siyah kuşak) yaş sınırı 16’dır. Kişinin fiziksel gelişimini yüksek oranda tamamladığı bu yaş siyah kuşak olabilmede bir sınırdır. Aikimode Aiki Akademi’de 1.Dan ve üzeri derecelere sahip öğrenciler Aikikai’den (Dünyadaki en Prestijli Aikido Kuruluşu) onaylı diploma ve pasaport (yudansha) almaya hak kazanırlar. Merkezi Tokyo’daki Aikikai Foundation Aikido World Headquarters (Dünya Aikido Merkezi) bizim bağlı bulunduğumuz Aikido okuludur.Kyu ve Dan sınavlarına sadece Sensei’in uygun görüp kabul ettiği öğrenciler katılabilmektedirler.
Herkese başarılar.

Teşekkürler.

 

Paylaş.